Temperatury styczniowe zaskakują, ale wkrótce – według prognozy pogody IMGW – w niektórych rejonach Polski zima znów przypomni o sobie. Pojawią się miejscowe opady śniegu i marznące opady śniegu z deszczem. Na drogach może zrobić się ślisko.
lód, oblodzenie, gołoledź,
Od wtorkowego wieczoru do czwartku przez Polskę przejdzie front miejsowych opadów śniegu z deszczem.
Katarzyna Pryga
Zgodnie z aktualnymi prognozami pogody IMGW, druga połowa tygodnia upłynie pod znakiem miejscowych opadów. Opady deszczu ze śniegiem pojawią się już we wtorek 21 stycznia na południu Polski. W czwartek i piątek można spodziewać się opadów deszczu – a miejscami także deszczu ze śniegiem – na przeważającym obszarze Polski.
Prognoza IMGW: Uwaga na marznące opady deszczu ze śniegiem
Jak pokazują najnowsze prognozy IMGW w najbliższym czasie dłuższy powrót zimowej aury nie będzie możliwy. Pojawią się za to miejscowe, marznące opady, mogące powodować gołoledź i znacząco utrudniać warunki dla kierowców. Słabe opady śniegu lub śniegu z deszczem są prognozowane we wtorek 21 stycznia, głównie w północnych rejonach Polski. Przelotne, miejscowe opady deszczu ze śniegiem mogą również pojawić się w centrum i na południu kraju.
Trudne warunki pogodowe prognozowane są w nocy z wtorku na środę m.in. ze względu na miejscowe, lokalne mgły ograniczające widzialność poniżej 200 m. Słabe opady marznącego deszczu ze śniegiem – powodujące gołoledź – mogą wystąpić nocą głównie na południu i na południowym wschodzie Polski. Opady deszczu ze śniegiem utrzymają się również w środę – głównie we wschodnich województwach. W górach spadnie śnieg. W środę rano w północnych regionach Polski będą utrzymywać się miejscowe, zanikające mgły.
Jak długo utrzymają się opady śniegu?
Pogoda w ciągu najbliższych dni nie będzie sprzyjała utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej (z wykluczeniem terenów wysokogórskich). Jak podaje IMGW, we wtorek o godz. 7:00 pokrywa śnieżna utrzymywała się jeszcze na południu kraju. W południowych rejonach województwa podkarpackiego odnotowano ok. 8 cm śniegu, na południu Małopolski ok. 7 cm a na terenie województwa śląskiego miejscami ok. 3 cm. Śnieg utrzymuje się na Podhalu (ok. 19 cm) i w górach – we wtorek na Kasprowym Wierchu odnotowano ok. 75 cm pokrywy śnieżnej.
Zgodnie z aktualną prognozą średnioterminową IMGW (na 10 dni), większość najbliższych opadów śniegu będzie miała charakter miejscowy. W ciągu tego tygodnia najsilniejsze opady śniegu są przewidziane w środę – głównie w południowej i wschodniej części Polski, maks. do ok. 2.1 mm. Opady śniegu z deszczem utrzymają się na wschodzie również w czwartek. W tym dniu najmocniej popada na północnym zachodzie kraju – maksymalnie do ok. 2,7 mm opadów deszczu. W piątek 24 stycznia na przeważającym obszarze Polski pojawią się miejscowe opady deszczu – za wyjątkiem Podhala, gdzie spodziewany jest śnieg. Według wstępnych prognoz mokry będzie również nadchodzący weekend i ostatnie dni stycznia.
Temperatura powietrza – ciąg dalszy ocieplenia
Styczeń zaskoczył już pod kątem nietypowych – jak na tą porę roku – temperatur. Jak wskazuje aktualna prognoza średnioterminowa, temperatury na plusie w ciągu dnia utrzymają się na dłużej, a kolejna fala „ocieplenia” jest przewidywana już z początkiem weekendu. Od środy 22 stycznia do piątku 24 stycznia maksymalne temperatury utrzymają się na poziomie ok. 1-7 stopni Celsjusza. Zgodnie z prognozą IMGW już w sobotę 25 stycznia maksymalne temperatury w niektórych rejonach kraju mogą przekroczyć 10 stopni Celsjusza. Na terenie województwa dolnośląskiego możliwy jest wzrost temperatury maksymalnie do nawet ok. 13 stopni Celsjusza (sobota). Ocieplenie utrzyma się także w ciągu przyszłego tygodnia.