Choć ostatnie dni w Polsce były zdominowane przez prawdziwie mroźną zimę, na horyzoncie już widać nadchodzącą wiosnę. Według prognoz IMGW, nadchodzące miesiące mają przynieść zaskakujące zmiany w temperaturze. Jakie warunki atmosferyczne czekają nas w marcu, kwietniu, maju i czerwcu?
Wszystko wskazuje na to, że czeka nas niezwykle ciepła wiosna
Małgorzata Krzystała
IMGW opublikował długoterminową prognozę numeryczną, przygotowaną w oparciu o model CFS E3 od NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Wskazuje on na intensywność anomalii dotyczących nie tylko temperatury, ale także ilości opadów. Wszystko sugeruje, że nadchodzi wyjątkowo ciepła wiosna.
Długoterminowa prognoza: Jaka pogoda czeka nas w marcu i kwietniu?
Zgodnie z prognozami IMGW, okres od wczesnej wiosny do początku lata będzie obfitował w anomalia. W marcu w niemal całym kraju średnie temperatury mogą wzrosnąć nawet o 1-1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do norm wieloletnich z lat 1991-2020. Co to dokładnie oznacza? Oznacza to, że marzec będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych miesięcy w latach 1991-2020.
Jeśli chodzi o anomalię opadów, czeka nas raczej suchy miesiąc. W większości kraju IMGW przewiduje sumę opadów poniżej normy z lat 1991-2020 (mniej o 5-10 mm). W niektórych lokalizacjach suma może jednak mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Dotyczy to głównie południowo-zachodniej i centralnej Polski oraz części województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.
Anomalia średniej temperatury w miesiącach marzec-czerwiec 2025 r.
Co przyniesie kwiecień? W tym miesiącu również możemy spodziewać się ciekawych wyników pomiarów temperatury. Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna być powyżej normy wieloletniej. W niemal całym kraju wzrośnie o 1,5-2 stopnie, a na północnym zachodzie, zachodzie i południowym zachodzie o 1-1,5 stopnia. Jeśli chodzi o sumę opadów, w praktycznie całej Polsce pozostanie ona w normie. Oznacza to, że kwiecień będzie podobny pod względem opadów do typowych 10 obserwowanych miesięcy w latach 1991-2020. Suma opadów poniżej normy (mniej o 5-10 mm) może wystąpić jedynie w części województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
Anomalia sumy opadu w miesiącach marzec-czerwiec 2025 r.
Pogoda w maju i czerwcu. Wiosna zapowiada się bardzo przyjemnie
Maj to kolejny miesiąc z anomaliami temperatur i opadów. W praktycznie całej Polsce średnia temperatura będzie o 1-1,5 stopnia wyższa w porównaniu do norm z lat 1991-2020.
Źródło