Najnowsze prognozy IMGW potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi dotyczące pogody w okresie świąt Bożego Narodzenia. Według aktualnych prognoz okres świąteczny przyniesie zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski. Pojawi się także deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie zrobi się ślisko.
Według prognoz IMGW w Wigilię i święta lokalne opady śniegu pojawią się głównie na południu i na wschodzie Polski
Katarzyna Pryga
Odczuwalnie chłodniej było już w ciągu ostatniego weekendu. W okresie okołoświątecznym zima przypomni o sobie – pojawią się miejscowe, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Będzie chłodno, ale w ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski temperatury wciąż pozostaną na plusie. Wzmożony okres podróży mogą utrudniać miejscowe opady śniegu, mżawki, a nocą także lokalne, marznące mgły.
Prognoza pogody na święta: Początek tygodnia przyniesie kolejne opady
Poniedziałek 23 grudnia to dalszy ciąg opadów – głównie deszczu na zachodzie kraju, a w województwie podkarpackim i lubelskim deszczu ze śniegiem lub śniegu. Biało zrobi się m.in. na południu Śląska oraz na terenie Małopolski – gdzie IMGW prognozuje miejscowy przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm. Opady śniegu spodziewane są także w górach i na terenach podgórskich, z przewidywanym przyrostem pokrywy śnieżnej nawet do 15 cm. W ciągu dnia najcieplej na zachodzie Polski – do ok. 5 stopni Celsjusza. Na wschodzie maksymalnie do ok. 1 stopnia Celsjusza.
W nocy z poniedziałku na wtorek opady deszczu ze śniegiem i śniegu na południowym zachodzie, na wschodzie i na południu kraju. Największy przyrost pokrywy śnieżnej prognozowany jest w górach (do ok. 20 cm), na terenie Małopolski i Podkarpacia (od 5 do 10 cm), a także na Kielecczyźnie (do 5 cm). W nocy na północy, w centrum i w zachodnich częściach Polski mogą pojawić się miejscowe mgły, lokalnie marznące. Przewiduje się lokalne ograniczenie widoczności do 200 metrów. Nocne, lokalne przymrozki mogą powodować zamarzanie nawierzchni chodników i dróg. W okresie wzmożonych podróży warto śledzić aktualizowane ostrzeżenia IMGW dotyczące warunków drogowych.
Jaka pogoda w Wigilię? Lokalnie zrobi się biało
Aktualne prognozy potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi o Wigilii chłodnej i deszczowo-śnieżnej. W niektórych częściach kraju aura będzie jednak typowo zimowa. We wtorek 24 grudnia, na przeważającym obszarze Polski, utrzyma się zachmurzenie duże. Przejaśnień można spodziewać się lokalnie, głównie w centrum i na północy Polski. Wtorek będzie też kolejnym dniem opadów – na północy głównie deszczu i deszczu ze śniegiem. Opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym mogą spodziewać się mieszkańcy wschodu i południa Polski – z prognozowanym przyrostem pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm. W Sudetach i Karpatach zrobi się wietrznie, lokalnie możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. W ciągu dnia na terenach podgórskich temperatura wyniesie ok. minus 2 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie nad morzem i na zachodzie Polski – do ok. 5 stopni Celsjusza.
Pogoda na pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
W nocy z wtorku na środę mogą pojawić się lokalnie marznące mgły, ograniczające widoczność do 200 m. Miejscami zrobi się ślisko, w górach przewidywane są lokalne zawieje i zamiecie śnieżne. W pierwszy dzień świąt słabe, miejscowe opady deszczu prognozowane są głównie na zachodzie Polski – gdzie również może wystąpić gołoledź. Tam także najcieplej – maksymalnie do ok. 5 stopni Celsjusza. Najchłodniej na terenach podgórskich, do ok. minus 5 stopni Celsjusza. Środa przyniesie również kolejne, miejscowe opady śniegu w południowo-wschodnich i wschodnich województwach.
26 grudnia z podobną, jesienno-zimową aurą i dużym zachmurzeniem. Na północy, na zachodzie kraju i w centrum prognozowane są słabe, przelotne opady deszczu. Tam również prognozuje się maksymalne temperatury nawet do ok. 5-7 stopni Celsjusza. Najchłodniej na terenie Podhala (ok. minus 8 stopni Celsjusza) i na wschodzie Polski – do ok. minus 4 stopni Celsjusza. Zachmurzenie duże z miejscowymi, słabymi opadami deszczu (mżawki) prognozowane są do końca tygodnia. Według aktualnej, średnioterminowej prognozy pogody (model ECMWF) kolejna tura opadów deszczu ze śniegiem i śniegu może pojawić się już 1 stycznia.