Świat nie daje wiary narracji PiS

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział wysłanie pisma, w którym zwróci uwagę zagranicznych przywódców na łamanie rządów prawa w naszym kraju. Jednak zdecydowana większość obcych mediów staje po stronie polskiego rządu.
Świat nie daje wiary narracji PiS - INFBusiness

Narracja Andrzeja Dudy ma niewielkie szanse na trafienie do przekonania zachodnich przywódców

Foto: PAP/Marcin Obara

Aresztowanie przez policję byłego szefa MSW i jego zastępcy w Pałacu Prezydenckim to nie jest codzienność w krajach europejskich. Dlatego od wtorku wydarzeniami nad Wisłą żyje Europa. Do tego stopnia, że doniesienia znad Warszawy trafiły na łamy nawet tak lokalnych mediów, jak portal miasta Rennes, stolicy francuskiej Bretanii. We wtorek to właśnie było czołówką elektronicznej wersji „Spiegla”. Największy portal internetowy Niemiec przestrzegał, że wydarzenia w polskiej stolicy mogą doprowadzić do głębokiego „kryzysu państwa”.

Jednak narracja zagranicznych mediów nie zbiega się z oceną polityków PiS. „Politico” zwraca uwagę na pułapkę, w jaką wpadł Andrzej Duda. Co prawda prezydent zapowiedział, że „nie będzie ustawał w staraniach”, aby doprowadzić do uwolnienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jednak ponowne prawo łaski czy też poszerzenia zakresu tego wcześniej udzielonego, zapewne jedyny skuteczny sposób na wypuszczenie z więzienia partyjnych kolegów głowy państwa, oznaczałoby oddanie racji Donaldowi Tuskowi, że dotychczasowe działania Pałacu Prezydenckiego nie były skuteczne i na razie miejsce obu panów jest za kratkami.

Amerykański portal zwraca uwagę na „zdecydowane” działania Tuska na rzecz przywrócenia państwa prawa. Ale też zwraca uwagę, że spór o Kamińskiego i Wąsika doprowadził do jeszcze większej polaryzacji i tak już bardzo podzielonego społeczeństwa. A przecież w chwili objęcia władzy nowy premier zapowiedział, że jego najważniejszym celem jest ponowne zjednoczenie narodu.

Wąsik i Kamiński to „populistyczni politycy”

Nie tylko spektakularny przebieg aresztowania Kamińskiego i Wąsika zwraca uwagę Europy. Polska wywołała 15 października podziw, pokazując, że nacjonalistyczny populizm można jednak pokonać. To problem, z którym od Francji Marine Le Pen po Niemcy AfD mierzą się już chyba wszystkie kraje Unii. Teraz patrzą one jednak z przerażeniem, jak trudno jest odspawać przegraną ekipę.

Konserwatywny dziennik „Le Figaro” pisze w tym kontekście o „populistycznych ministrach”, którzy trafili we wtorek do więzienia i „nacjonalistycznym rządzie”, który reprezentowali. Zdaniem francuskiego pisma Kamiński jest „kontrowersyjnym” politykiem, który reprezentuje zdaniem wielu „autorytarne skrzydło PiS”.

CNN też nie ma wątpliwości, że Kamiński i Wąsik to „populistyczni politycy”. Zdaniem amerykańskiej sieci telewizyjnej „dramatyczne wydarzenia w Warszawie” uwypuklają „bolesną walkę między centrowym rządem Donalda Tuska i PiS, partii, która przeprowadziła nieliberalne przejęcie instytucji polskiego państwa, zanim została pokonana w październikowych wyborach”. – Doszło do bezprecedensowego chaosu – uważa włoski dziennika „La Republicca”.

W zagranicznych mediach próżno szukać odniesień do interpretacji PiS-u czy prezydenta tego, co się wydarzyło. Nikt nie pisze więc o „więźniach poitycznych” czy „łamaniu rządów prawa” przez obecną ekipę u władzy, choć Politico zwraca uwagę na to, że warszawski sąd nie zatwierdził nowych zarządów mediów publicznych. Narracja Andrzeja Dudy ma więc niewielkie szanse na trafienie do przekonania zachodnich przywódców. Nawet bliski Partii Ludowej hiszpański dziennik ABC, choć określa PiS jako „partię konserwatywną”, nie przyznaje racji Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *