Niemal co druga rodzima grupa przestępcza trudni się narkobiznesem, gangi cudzoziemskie celują w pospolite nadużycia

Obrót narkotykami oraz oszustwa ekonomiczne to dziedziny, w których polskie gangi osiągają znaczące sukcesy. Przestępcy “z importu” koncentrują się na typowych nadużyciach, co potwierdza raport CBŚP za miniony rok.
Niemal co druga rodzima grupa przestępcza trudni się narkobiznesem, gangi cudzoziemskie celują w pospolite nadużycia - INFBusiness

Obrót narkotykami – w tym celują polskie gangi

Foto: AdobeStock

Grażyna Zawadka

Centralne Biuro Śledcze Policji w ubiegłym roku zlikwidowało łącznie 159 zorganizowanych grup przestępczych (o pięć mniej niż rok wcześniej), z czego większość – 140 – stanowili Polacy. Oprócz tego, zidentyfikowano 17 gangów międzynarodowych (22 w 2023 r.) oraz dwa rosyjskojęzyczne (rok wcześniej – żadnego), co potwierdza również tezę „Rz” o rosnącym zagrożeniu ze strony zagranicznych przestępców.   

„Jednym z kluczowych celów Biura było zwalczanie działalności grup zza wschodniej granicy RP. Jest to wynikiem narastającego problemu przestępczości rosyjskojęzycznych, m.in. w przestępczości pospolitej, przemycie broni, handlu ludźmi oraz w zorganizowanej przestępczości” – czytamy w raporcie.

Jak wskazały „Rz” oraz magazyn „Plus Minus”, brutalność przestępczości powróciła do Polski, przypominając czasy lat 90. Z tym, że krajowi gangsterzy zostali zastąpieni przez obcokrajowców z Wschodu.

Z czego obecnie czerpią zyski krajowe gangi?

Obrotem i produkcją narkotyków zajmowało się niemal 50% rodzimych grup przestępczych

Dominuje handel narkotykami – przemytem oraz ich produkcją zajmowało się 59 polskich grup. Dalsze 42 grupy „żyły” z przestępczości ekonomicznej (m.in. wyłudzenia VAT). Kolejne 29 gangów angażowało się w przestępstwa stricte kryminalne (takie jak napady, rabunki, wyłudzenia), a dziesięć grup miało charakter multiprzestępczy, czyli zajmowały się wszelkim działaniem przynoszącym zysk.

Skalę udziału zorganizowanej przestępczości w narkobiznesie odzwierciedla ilość przejętych przez CBŚP środków odurzających. W ubiegłym roku ustanowiono rekord: 22 tony – w porównaniu do 14 ton w roku 2023.

– Z tej liczby 9,6 tony, co stanowi wzrost o 5 ton w porównaniu z rokiem 2023, to narkotyki przejęte w ramach operacji międzynarodowych. Przestępcy coraz częściej działają ponad granicami – zwraca uwagę kom. Krzysztof Wrześniowski, rzecznik CBŚP.

W lipcu zeszłego roku zlikwidowano międzynarodowy gang, który przemycał m.in. z Ekwadoru narkotyki, biorąc pod uwagę tylko marihuanę, dostarczono do obrotu około 5 ton.

O bezwzględności zorganizowanych grup świadczy rekordowa ilość przejętej przez CBŚP metamfetaminy – prawie o tysiąc procent więcej niż w roku 2023. Aby zwiększyć zyski, przestępcy przestawiają się – jak informowała „Rz” – na produkcję narkotyków syntetycznych, w ubiegłym roku zlikwidowano 60 takich „fabryk”.

Grupom przestępczym odebrano ponad pół tysiąca sztuk broni

Raport CBŚP nie wyróżnia obszarów działalności międzynarodowych oraz rosyjskojęzycznych grup, jednak analiza prowadzonych spraw wskazuje, że obejmują one zarówno narkobiznes, jak i przestępczość kryminalną – w tym napady i rozboje, w których szczególnie wyspecjalizowane są gruzińskie gangi. Znacznym echem odbiła się kradzież diamentów o wartości 110 tys. zł, należących do belgijskiej firmy jubilerskiej w lipcu ubiegłego roku w centrum Warszawy – dokonali jej trzej Gruzini, ale łupu nie udało się odzyskać.

W kontekście zagranicznych grup raport wymienia także np. przemyt broni – CBŚP przejęło 516 sztuk od wszystkich gangów. Jak zwracał uwagę „Rz” Andrzej Mroczek, wicedyrektor Centrum

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *