Mateusz Morawiecki zeznaje w NIK. Marian Banaś: chcemy wyjaśnić odpowiedzialność premiera

– Istnieje kilka obszarów, w których przeprowadziliśmy kontrolę. Nie tylko dotyczy to Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ale także Getback oraz Państwowego Funduszu Rozwoju. To są aspekty, w których pojawia się wątek dotyczący byłego premiera. Chcemy to zweryfikować, dokładnie ustalić, czy można mówić o jakiejkolwiek odpowiedzialności z jego strony – powiedział szef NIK, Marian Banaś. Mateusz Morawiecki w czwartek pojawił się na przesłuchaniu w NIK.
Mateusz Morawiecki zeznaje w NIK. Marian Banaś: chcemy wyjaśnić odpowiedzialność premiera - INFBusiness

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

blew

Marian Banaś był gościem Porannej Rozmowy w RMF FM. Prezes NIK poinformował, że w kwestii Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych może udzielić jedynie ogólnych informacji, „na przykład o zakupie żywności humanitarnej dla Ukrainy” – według NIK – z naruszeniem przepisów. – Agencja zapłaciła prawie 200 proc. więcej niż rzeczywiste koszty poniesione przez pośrednika przy tym zakupie – zauważył Banaś, przypominając, że przy tej transakcji „nie zapewniono konkurencyjności, która powinna być przestrzegana”.

– Stwierdzamy wyraźne straty finansowe. Innym przykładem jest wynajęcie oraz przechowywanie płynów dezynfekcyjnych za 4 tysiące zł, a następnie zmiana podmiotu, przez co przez osiem miesięcy płacono nie 4 tysiące, lecz 200 tysięcy. To ewidentne marnotrawstwo. Zakup tych wszystkich środków dla RARS zlecano jednemu człowiekowi, który na tym zarabiał znacznie więcej, niż przewidują przepisy. W takich obszarach każda osoba zarządzająca mieniem państwowym zobowiązana jest do przestrzegania prawa. Wszystko wskazuje na to, że może chodzić o korupcję. Przygotowujemy w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury – powiedział Marian Banaś, zapytany o zakres przesłuchania byłego premiera.

– W przypadku Państwowego Funduszu Rozwoju także mamy do czynienia z podobnym wątkiem, istnieją tu również możliwości niegospodarnych działań. Tu także przygotowywane jest zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa – ujawnił Banaś.

Sprawa GetBack „jest przerażająca”

Na pytanie o sprawę GetBack, Marian Banaś wskazał, że „jest przerażająca”. – Mamy do czynienia z całkowicie ogromnymi zaniedbaniami, które dotyczą kluczowych organów państwowych. Dotyczy to KNF, a także prokuratury i służb. Przez 7 lat nie podjęto żadnych działań mających na celu ochronę obywateli. 9,5 tysiąca osób zostało oszukanych na 2,5 mld zł. Do dziś nie odzyskali tych środków – stwierdził.

Kilka dni temu Najwyższa Izba Kontroli, badająca sprawę GetBack, ogłosiła skierowanie do prokuratury zawiadomienia dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez członków zarządu jednej z spółek; dotyczy to utrudnień w przeprowadzaniu kontroli.

Spółka GetBack została założona w 2012 roku – zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, a jej obligacje oferował między innymi Idea Bank. W lipcu 2017 roku GetBack zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu 2018 roku, z powodu „interesu i bezpieczeństwa uczestników obrotu”, GPW zawiesiła handel akcjami i obligacjami spółki. Od 2006 roku nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym i emerytalnym sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, a nad nią – Prezes Rady Ministrów.

– Przesłuchiwaliśmy prokuratorów, przesłuchiwaliśmy sędziów. To dziwna sytuacja, że w momencie, gdy zaczęliśmy przesłuchania, prokuratorzy z Wrocławia natychmiast zażądali od nas wszystkich akt, informując, że prowadzą postępowanie w tej sprawie. Nie mogliśmy się na to zgodzić i nie zgodzimy się, dopóki nasze postępowanie nie zostanie ostatecznie zakończone – ujawnił Marian Banaś.

Mateusz Morawiecki przed przesłuchaniem w NIK: Wszystko było zgodne z prawem

O kwestie przesłuchania w NIK pytano Morawieckiego jeszcze przed wejściem do siedziby Izby. – Możemy wykazać, że wszystko było zgodne z prawem – powiedział dziennikarzom. – Z tego co wiem, sprawa nie dotyczy GetBacku, ale mam radę dla dziennikarzy. Idźcie tropem

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *