W Sejmie zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska. Ustalono datę zaprzysiężenia nowego rządu.
Po poniedziałkowych obradach Sejmu zakończonych głosowaniem nad kandydaturą Donalda Tuska na szefa rządu, doszło do spotkania prezydenta Dudy i premiera Tuska.
Odbyło się ono z inicjatywy prezydenta, i także z jego inicjatywy został zaproponowany termin zaprzysiężenia rządu.
Po zakończeniu blisko godzinnego spotkania ogłoszono, że po uzyskaniu wotum zaufania zaprzysiężenie rządu odbędzie się w środę, 13 grudnia, o godzinie 9.
Tym samym to premier Donald Tusk będzie reprezentował Polskę na szczycie Unia Europejska – Bałkany Zachodnie, a potem 14 i 15 grudnia – na szczycie Rady Europejskiej.
Tusk wybrany prezesem Rady Ministrów
Rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał w poniedziałek głosów sejmowej większości. Wniosek o wotum zaufania dla jego rządu odrzucono 266 głosami przeciwko 190.
W kolejnym kroku konstytucyjnym Sejm przedstawił swojego kandydata. Był nim Donald Tusk.
W głosowaniu jego kandydaturę na stanowisko szefa Rady Miinistrów poparło 248 posłów, sprzeciw wyraziło 201.
Bulwersujące wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego
Poniedziałkowe obrady Sejmu zakończyły się wtargnięciem prezesa PiS na mównicę. Stalo się to po tym, jak premier przywołał słowa Lecha Kaczyńskiego, opisujące Jarosława Kurskiego i działania kierowanej przez niego telewizji publicznej skierowane przeciwko Donaldowi Tuskowi.
Kaczyński, nawiązując do wcześniejszych słów Tuska, który zadedykował swoje zwycięstwo dziadkom, stwierdził, że nie wie, kim byli dziadkowie premiera, ale wie, że Donald Tusk jest „niemieckim agentem”.