"Kto Pani/Pana zdaniem był najgorszym premierem Polski po 2001 roku?" – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Wśród premierów Polski w XXI wieku najwięcej wskazań jako najgorszy szef rządu uzyskał Mateusz Morawiecki
Pierwsze wybory parlamentarne w XXI wieku odbyły się w 2001 roku – w ich wyniku rząd Jerzego Buzka (nie uwzględniamy go w pytaniu sondażowym, choć sprawował władzę przez pierwsze dziesięć miesięcy XXI wieku) został zastąpiony przez rząd SLD-PSL na czele którego stanął Leszek Miller.
Wszystkie rządy po 2001 roku: Od Millera do Morawieckiego
Rząd Millera sprawował władzę do 2 maja 2004 roku. Po utracie większości w Sejmie rząd ten zastąpił mniejszościowy rząd Marka Belki (w rzeczywistości dwa rządy Marka Belki – pierwszy nie uzyskał wotum zaufania).
Po wyborach z 2005 roku powstał mniejszościowy rząd PiS na czele z Kazimierzem Marcinkiewiczem, który z czasem stał się koalicyjnym rządem PiS, LPR i Samoobrony. W lipcu Marcinkiewicza na stanowisku premiera zastąpił Jarosław Kaczyński, który sprawował władzę aż do skrócenia kadencji parlamentu jesienią 2007 roku.
W wyniku wyborów z 2007 roku powstał rząd PO-PSL na czele którego stanął Donald Tusk. Koalicja PO-PSL utrzymała się przy władzy – jako pierwsza koalicja w historii III RP, również po wyborach z 2011 roku. Tusk sprawował funkcję premiera do 22 września 2014 roku, czyli przez 2 502 dni (żaden premier w historii III RP nie sprawował jej tak długo). Na ostatni rok kadencji Sejmu w fotelu premiera zastąpiła go Ewa Kopacz, w związku z wyborem Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.
Po wyborach z 2015 roku po raz pierwszy w historii III RP jeden komitet wyborczy uzyskał większość bezwzględną w Sejmie. PiS, a w rzeczywistości koalicja PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia, utworzył rząd większościowy na czele z Beatą Szydło. Szydło była premierem do połowy kadencji – 11 grudnia 2017 roku na stanowisku zastąpił ją wicepremier w jej rządzie, Mateusz Morawiecki.
Morawiecki pozostał premierem po wyborach w 2019 roku, które ponownie dały bezwzględną większość komitetowi wyborczemu PiS. Morawiecki sprawował funkcję premiera przez całą kadencję i sprawuje ją nadal – obecnie (stan na 25 listopada) – od 2 175 dni.
Sondaż: Najgorsi premierzy po 2021 roku? Morawiecki, Tusk, Kaczyński
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy kto, ich zdaniem, był najgorszym premierem po 2001 roku.
Kto na czele rządu PiS
Infogram Na tak zadane pytanie najwięcej – 25,6 proc. badanych – wskazało Mateusza Morawieckiego.
Zdaniem 18,4 proc. respondentów najgorszym premierem w XXI wieku był Donald Tusk.
13,9 proc. badanych za najgorszego premiera w XXI wieku uważa Jarosława Kaczyńskiego.
7,7 proc. respondentów respondentów za najgorszego po 2001 roku premiera uważa Beatę Szydło.
6,4 proc. ankietowanych uważa, że najgorszym premierem w XXI wieku była Ewa Kopacz.
Kazimierza Marcinkiewicza za najgorszego premiera po 2001 roku uważa 2,4 proc. respondentów.
1,5 proc. badanych uważa, że najgorszym premierem w XXI wieku był Leszek Miller.
1,2 proc. respondentów za najgorszego premiera w XXI wieku uważa Marka Belkę.
22,9 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
– Wskaźnik osób uważających, że to Mateusz Morawiecki był najgorszym Prezesem Rady Ministrów od roku 2001 rośnie wraz z postępem lat (17% – najmłodsi, 30% – najstarsi respondenci). Zdanie to podziela 3 na 10 badanych z wyższym wykształceniem i taki sam odsetek osób o dochodach wyższych niż 5000 zł netto. Biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania obecny premier najczęściej wskazywany był przez osoby z miast o wielkości od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (33%) – komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 21-22 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.