„Czy według Pani/Pana Karol Nawrocki ma szansę na zwycięstwo w wyborach prezydenckich?” – takie pytanie zadaliśmy w badaniu SW Research dla rp.pl.
Karol Nawrocki
arb
I tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się 18 maja. W przypadku braku bezwzględnej większości głosów dla jednego z kandydatów, II tura zaplanowana jest na 1 czerwca. W wyborach wezmą udział Artur Bartoszewicz (niezależny), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej), Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050), Marek Jakubiak (kandydat koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (niezależny), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS), Joanna Senyszyn (niezależna), Krzysztof Stanowski (niezależny), Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (kandydat partii Razem).
Wybory prezydenckie: Rafał Trzaskowski faworytem, lecz w sondażach zaczyna tracić
Sondaże pokazują, że Trzaskowski jest faworytem I i II tury, z którym najprawdopodobniej w II turze zmierzy się Karol Nawrocki. Niemniej jednak, najnowsze badania wskazują na spadek poparcia dla Trzaskowskiego, a różnica między nim a Nawrockim zaczyna się zmniejszać.
Spadek poparcia Trzaskowskiego może być wynikiem debat w Końskich oraz debaty w TV Republika. Debata Trzaskowskiego z Nawrockim miała się odbyć w Końskich – najpierw zainicjował ją kandydat wspierany przez PiS, a później Trzaskowski wskazał czas i miejsce spotkania. Jednak inni kandydaci, w tym Szymon Hołownia i Magdalena Biejat, sprzeciwili się takiej formie debaty. Ostatecznie w debacie organizowanej przez sztab Trzaskowskiego uczestniczyło ośmiu kandydatów, a we wcześniejszej debacie na rynku w Końskich, zorganizowanej przez TV Republika, wPolsce24 i TV Trwam, wzięło udział pięcioro kandydatów. Komentatorzy zauważają, że najlepiej w debatach zaprezentował się Szymon Hołownia, podczas gdy Trzaskowski wypadał przeciętnie. Najbardziej zapadł w pamięć moment, gdy Nawrocki umieścił na pulpicie Trzaskowskiego tęczową flagę, którą kandydat KO natychmiast zdjął i postawił obok, a następnie flagę tę odebrała od niego Magdalena Biejat. Trzy dni później Trzaskowski nie wziął udziału w debacie TV Republika, w której, mimo swojej nieobecności, był celem wielu ataków ze strony Nawrockiego, Mentzena i Jakubiaka.
Sondaż: 47,9 proc. uczestników w wieku 25-34 lata wierzy w sukces Karola Nawrockiego
Uczestników badania SW Research dla rp.pl zapytaliśmy, czy ich zdaniem Nawrocki, najpoważniejszy rywal Trzaskowskiego, ma szansę na zwycięstwo w wyborach prezydenckich.
„Tak” odpowiedziało 39,5 proc. ankietowanych.
Odpowiedzi „nie” udzieliło 45,6 proc. respondentów.
14,9 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
– Szans na zwycięstwo Nawrockiego nie dostrzega więcej niż co druga osoba zarabiająca od 5001 zł do 7000 zł netto (54 proc.) oraz jedna na dwa osoby z wyższym wykształceniem (51 proc.). Częściej niż inni w możliwość wygranej Karola Nawrockiego wątpią osoby z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (56 proc.) – komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research. W sukces Nawrockiego wierzy 47,9 proc. respondentów w przedziale wiekowym 25-34 lata oraz 43,9 proc. mieszkańców miejscowości do 20 tys. mieszkańców.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23-24 kwietnia 2025 r.
Źródło