Madera, portugalska wyspa położona na Atlantyku, staje się coraz bardziej popularna wśród polskich podróżników. Według szacunków lokalnego samorządu, w lutym zajęliśmy drugie miejsce wśród najczęściej odwiedzanych narodowości z Unii Europejskiej na archipelagu, podała PAP. Niemcy zajęli pierwsze miejsce. W związku ze wzrastającą liczbą polskich turystów, w maju na wyspie zostanie utworzony lokal wyborczy.
/ 123RF/PICSEL
W lutym Madera powitała ponad 152 000 turystów z całego świata. Statystyki samorządowe wskazują, że ponad 15 600 z tych gości było Polakami. Stawia ich to jako drugą co do wielkości grupę w Unii Europejskiej, po Niemcach, z wyłączeniem rdzennych Portugalczyków.
Polacy stanowią co dziesiątego turystę na Maderze
Największą część międzynarodowych urlopowiczów na Maderze w lutym stanowili Niemcy i Brytyjczycy, obaj po 19,3%. Zgodnie z autonomicznym rządem Madery, polscy turyści stanowili 10,3% wszystkich przyjazdów na wyspę. Oznacza to wzrost o ponad jedną trzecią w porównaniu z tym samym miesiącem w 2024 r.
Reklama
Rosnące znaczenie Madery jako celu podróży Polaków dostrzegają polscy przedstawiciele dyplomatyczni. Dzięki temu nasi rodacy będą mieli szansę wziąć udział w wyborach prezydenckich na Maderze. „Po raz pierwszy w historii Polacy będą mieli możliwość głosowania na Maderze. Nowy okręg wyborczy został utworzony przede wszystkim ze względu na szybko rosnącą populację Polaków na tym portugalskim archipelagu” – cytuje PAP Bogdana Jędrzejowskiego, rzecznika Ambasady RP w Lizbonie.
Lokal wyborczy w Funchal
Nowy okręg wyborczy zostanie utworzony w Funchal – nadmorskim kurorcie i stolicy wyspy. „Obecnie na Maderze mieszka około 500 osób, ale lokalne organizacje szacują, że oprócz turystów z Polski, 18 maja w lokalach wyborczych może pojawić się nawet 4000 osób”. – Jędrzejowski wyraził optymizm. Dodał, że jeśli będzie konieczna druga tura głosowania, Polacy będą mieli tam również dostępny lokal wyborczy.
Polacy chętnie odwiedzają Maderę nie tylko w tym roku. Według danych regionalnego urzędu statystycznego, w 2024 r. byli trzecią najpopularniejszą narodowością odwiedzającą wyspę. Zajęli miejsce tuż za Niemcami i Francuzami. W zeszłym roku portugalski archipelag przyciągnął ponad 2 miliony turystów.
Biura podróży informują, że wzrost zainteresowania Maderą wśród Polaków przypisuje się różnym czynnikom, w tym zwiększonej dostępności bezpośrednich lotów z Polski i atrakcyjnym pakietom turystycznym. Rosnąca atrakcyjność wyspy w mediach społecznościowych i jej łagodny całoroczny klimat to również istotne czynniki wpływające na ten wybór. W lutym średnia temperatura wynosi 19 stopni Celsjusza.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News