Polskie odznaczenia wojskowe uznane w Rosji za „antyrosyjskie”. Jak zareagował IPN?

„Po raz kolejny Federacja Rosyjska stara się zatrzeć pamięć o polskich obywatelach, ofiarach Zbrodni Katyńskiej, którzy zostali pochowani przez sowiecką Rosję w nieoznaczonych dołach śmierci” – tak Instytut Pamięci Narodowej (IPN) zareagował na usunięcie z Polskiego Cmentarza Wojskowego w Miednoje w Rosji płaskorzeźb ukazujących polskie odznaczenia wojskowe.
Polskie odznaczenia wojskowe uznane w Rosji za „antyrosyjskie”. Jak zareagował IPN? - INFBusiness

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

adm

Na zlecenie rosyjskiej prokuratury z Polskiego Cmentarza Wojskowego w Miednoje usunięto krzyż Virtuti Militari oraz Krzyż Wojny Obronnej z 1939 roku. Na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej pojawiło się oświadczenie dotyczące tej sprawy.

Zniszczenie cmentarza w Miednoje. IPN: Federacja Rosyjska próbuje zatrzeć pamięć o polskich obywatelach

Instytut Pamięci Narodowej podkreśla, że „stanowczo potępia oburzający akt dewastacji, którego dopuściły się władze Federacji Rosyjskiej w stosunku do Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje”. „Na polecenie Prokuratury Obwodu Twerskiego usunięto płaskorzeźby przedstawiające Order Virtuti Militari i Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939. To nie tylko akt wandalizmu zatwierdzony przez rosyjskie władze, ale również brutalny atak na pamięć o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej” – można przeczytać w oświadczeniu. 

Jak zauważa IPN, w Miednoje spoczywa 6 300 funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz innych służb II Rzeczpospolitej, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku na podstawie decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku. „Zostali oni uznani przez Stalina i Berię za nieprzejednanych wrogów Związku Sowieckiego – ludzi, których należało fizycznie wyeliminować” – zaznaczono. Według IPN „bezprecedensowy akt wandalizmu, jakim jest niszczenie elementów polskiego cmentarza, stanowi bezpośredni atak na pamięć o bohaterach wiernych przysiędze państwowej, co jest symboliczną kontynuacją przemocy stosowanej przez sowiecki aparat terroru”. 

„Federacja Rosyjska ponownie stara się zatrzeć pamięć o polskich obywatelach, ofiarach Zbrodni Katyńskiej, którzy zostali pochowani przez sowiecką Rosję w nieoznakowanych dołach śmierci. Przez dekady przypisując tę zbrodnię Niemcom i fałszując historię w ramach zaplanowanej dezinformacji. Dziś, poprzez odbieranie im należnego upamiętnienia, na jakie zasłużyli jako obywatele wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej” – głosi oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej IPN. „Instytut Pamięci Narodowej, który od lat dokumentuje i bada Zbrodnię Katyńską, popularyzuje wiedzę na jej temat i dąży do międzynarodowego uznania prawdy historycznej, nie może pozostać obojętny na taki akt agresji” – dodano. 

IPN o sprawie cmentarza w Miednoje: Pamięć o naszych bohaterach jest ważniejsza niż partyjne kalkulacje

IPN zaznaczył także, że „stanowczo sprzeciwia się próbom instrumentalnego wykorzystywania jego instytucji w bieżących sporach politycznych, co znajduje odzwierciedlenie w ostatnich wypowiedziach przedstawicieli najwyższych władz państwowych Rzeczpospolitej”. 

Zapewniono również, że IPN – aby zapobiec podobnym aktom w przyszłości i doprowadzić do naprawienia powstałych szkód – jest gotowy do pełnej współpracy z odpowiednimi organami państwa polskiego, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

„Pamięć o ofiarach Katynia wymaga powagi, odpowiedzialności i wspólnotowej akcji, a nie doraźnych oskarżeń, które rozmywają odpowiedzialność instytucji państwowych, co może zostać wykorzystane przez wrogą Polsce rosyjską propagandę” – zaznaczono w oświadczeniu. „Oczekujemy niezwłocznego podjęcia zdecydowanych kroków przez państwo polskie, zgodnie z prawem polskim oraz umowami międzynarodowymi. Oczekujemy działań, które doprowadzą do pełnego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz naprawienia dokonanych zniszczeń. P

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *