Wcześniej odwołany przez ministra kultury prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz zrezygnował ze stanowiska. Pełniącym obowiązki prezesa został mianowany Maciej Łopiński. Mianowała go także wcześniej odwołana rada nadzorcza TVP.
Mateusz Matyszkowicz
Maciej Łopiński w piśmie opublikowanym w mediach społecznościowych informuje, że w związku z rezygnacją Mateusza Matyszkowicza przejmuje on obowiązki p.o. prezesa Telewizji Polskiej. Zarówno Matyszkowicz, jak i rada nadzorcza, którą miała wręczyć Łopińskiemu tę nominację, zostali w środę odwołani przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.
Stare władze TVP kontratakują
Także w środę na stanowisko prezesa TVP mianowany został Tomasz Sygut, powołana została też nowa rada nadzorcza. Tymczasem poprzednia rada nadzorcza oraz prezes Matyszkowicz nie uznali swojego odwołania i nadal uważali się za pełniących obowiązki.
Maciej Łopiński skierował dziś do pracowników TVP list,w którym napisał: „24 grudnia br., na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. nr 148/X/2023 zostałem delegowany na stanowisko prezesa Zarządu TVP. Decyzja ta zapadła w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z zajmowanej funkcji.”
„Telewizja Polska i jej dziennikarze w ciągu ostatnich tygodni byli przedmiotem licznych ataków. 20 grudnia br. doszło do próby nielegalnego przejęcia władzy w Spółce. Odebrano Widzom ich Telewizję, przejęto kontrolę nad kilkoma jednostkami organizacyjnymi TVP, łamiąc prawo wyłączono sygnał kilku anten, w tym TVP Info, TVP3 i TVP World oraz zamknięto portal tvp.info, a z platformy internetowej Spółki masowo zniknęły produkcje TVP. Uniemożliwiono produkcję i emisję „Teleexpressu”, „Panoramy„ i „Wiadomości”, programów informacyjnych i publicystycznych.” – napisał Łopiński.
„Atak na TVP nosi wszelkie znamiona skoordynowanej operacji, mającej na celu nielegalne przejęcie mediów publicznych w Polsce. Oświadczam stanowczo, że wszelkie działania uzurpatorskiej władzy przeciwko kilkuset pracownikom i współpracownikom TVP, w tym zwolnienia z pracy, zwolnienia ze świadczenia pracy, pozbawianie dostępu do stanowisk pracy. straszenie oraz sankcje dyscyplinarne są nielegalne, a osoby zaangażowane w ten proceder poniosą przewidziane prawem konsekwencje. Informuję przy tym, że struktura Spółki jest taka jak w dniu 19 grudnia br., dotyczy to zarówno stanu zatrudnienia pracowników i współpracowników, jak i obsady stanowisk menadżerskich.” – zakończył list.
Doniesieniom zaprzeczył natychmiast Piotr Zemła, mianowany przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza przewodniczący rady nadzorczej TVP. „Uprzejmie informuję, że Rada Nadzorcza TVP S.A. nie powierzała funkcji p.o. prezesa zarządu Panu Ministrowi Maciejowi Łopińskiemu. Jedynym, aktualnym prezesem TVP S.A. jest Pan Redaktor Tomasz Sygut” — napisał w mediach społecznościowych.
Kim jest Maciej Łopiński
Maciej Łopiński ma 76 lat. Był dziennikarzem, potem kierował spółkami zależnymi od samorządu województwa pomorskiego. Za prezydenckiej kadencji Lecha Kaczyńskiego pełnił wiele funkcji w Kancelarii Prezydenta. Po śmierci prezydenta został prezesem ruchu jego imienia. Przez kilkanaście miesięcy pracował też w kancelarii Andrzeja Dudy.
Pełnił już funkcję prezesa TVP. W 2020 roku zastąpił wówczas Jacka Kurskiego, ale na krótko. Chodziło o uzyskanie zgody prezydenta Dudy na przekazanie telewizji dodatkowych miliardów z budżetu. Prezydent postawił ultimatum, dotyczące zwolnienia z funkcji prezesa Kurskiego. Mianowano wówczas Łopińskiego, a po podpisaniu przez prezydenta ustawy, oddał on znowu fotel Kurskiemu.
Ostatnio Łopiński zasiadał w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. jest uważany za bliskiego człowieka Jarosława Kaczyńskiego.