– Jestem pełen uznania, i to nie jest z mojej strony ani ironia, ani kokieteria, jestem pełen uznania dla państwa detektywistycznych umiejętności – mówił Donald Tusk, pytany na konferencji prasowej pytany o skład rządu, jaki będzie chciał stworzyć.
Donald Tusk
– Nie ma w tym przesady, jeśli powiem, że ostateczny kształt, być mojego rządu jako premiera, poznałem z mediów. Wpierw się zaśmiałem, myślę: „wiedzą więcej niż ja”. A po kilku godzinach stwierdziłem, że wasza wiedza jest rzeczywiście niezwykle precyzyjna. Mimo że ja chyba zachowywałem się radykalnie dyskretnie wobec państwa. Naprawdę: uznanie, respekt, muszę powiedzieć, że ta robota w tym przypadku była bliska perfekcji
Donald Tusk o rządzie: Kwestie zdrowia i edukacji uważam za rozstrzygnięte
Następnie Tusk zapowiedział, że zdecydował, iż skład swojego rządu przedstawi dopiero w Sejmie, tak jak wcześniej zapowiadał. Jak mówił „nie chce w żaden sposób dotknąć koalicjantów” i „wychodzić przed szereg”. – To musi być zespół… nie chce już piłkarskich porównań używać… robiący lepsze wrażenie niż nasza kadra w ostatnich meczach – stwierdził.
– Kwestie zdrowia i edukacji też uważam za rozstrzygnięte. Może nie wszyscy będą szczęśliwi – podsumował. – Wiadomo, że to wymaga bardzo poważnych kompromisów – dodał.
Według ostatnich doniesień funkcję minister edukacji ma objąć polityk KO, Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polskiej. Ministrem zdrowia miałaby zostać Joanna Mucha z Trzeciej Drogi, choć mówiło się też o Izabeli Leszczynie z KO.
Ostateczny kształt, być mojego rządu jako premiera, poznałem z mediów
Donald Tusk, przewodniczący KO
Kto ma wejść w skład rządu Donalda Tuska?
Z umowy koalicyjnej zawartej przez KO, Trzecią Drogę, PSL i Nową Lewicę wynika, że stanowiska wicepremiera w rządzie Donalda Tuska mają objąć Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica). Ten pierwszy, według medialnych doniesień, ma być ministrem obrony, a ten drugi – ministrem cyfryzacji.
Z innych spekulacji wynika, że szefem MSZ zostanie Radosław Sikorski, ministrem spraw wewnętrznych i administracji – Maciej Kierwiński, ministrem finansów – Andrzej Domański (wszyscy z KO). Polska 2050 ma objąć resort środowiska (Paulina Hennig-Kloska), mówiło się też o Ministerstwie Funduszy Regionalnych (Michał Kobosko), choć resort ten może objąć także wspomniana wcześniej Leszczyna.
Ministrem kultury ma zostać Bartłomiej Sienkiewicz (KO), a ministrem aktywów państwowych – Borys Budka (KO). Sławomir Nitras (KO) ma zostać ministrem sportu.