„Słowa, które usłyszeliśmy od głównych polityków AfD o »wielkich Niemczech« i »konieczności zapomnienia o niemieckiej winie za zbrodnie nazistowskie«, brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo” – stwierdził we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Donald Tusk.
Donald Tusk
adm
W sobotę Elon Musk wygłosił przemówienie za pośrednictwem łącza wideo do uczestników wiecu wyborczego niemieckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Był to kolejny przejaw jego poparcia dla tej partii przed wyborami, które w Niemczech odbędą się w lutym. Zdaniem Muska, „mogą zdecydować one o losie Europy, a może i świata”. Do sprawy odniósł się teraz Donald Tusk.
Donald Tusk po wiecu AfD i słowach Elon Muska. Premier pisze o rocznicy wyzwolenia Auschwitz
W mediach społecznościowych szef polskiego rządu odniósł się do wekendowego wiecu AfD oraz – prawdopodobnie – do słów między innymi Elona Muska, który w sobotę tysiącom zwolenników tej partii powiedział, że ich partia ta „jest najlepszą nadzieją na przyszłość Niemiec”. Miliarder podkreślał także, że „Niemcy powinni być dumni z tego, że są Niemcami”, że „dzieci nie odpowiadają za grzechy swoich rodziców, dziadków czy pradziadków” oraz że „trzeba przezwyciężyć” skupianie się na winach z przeszłości.
Podczas wiecu głos zajęła także liderka AfD i kandydatka na kanclerza Niemiec Alice Weidel. Wpis Tuska może więc odnosić się także do jej wypowiedzi. – Amerykanie znów czynią swój kraj wielkim i my znów czynimy nasz kraj wielkim. Make Germany great again! (ang. Uczyńmy Niemcy znowu wielkimi) — podkreśliła, parafrazując hasło wyborcze Partii Republikańskiej w USA.
„Słowa, które usłyszeliśmy od głównych polityków AfD o »wielkich Niemczech« i »konieczności zapomnienia o niemieckiej winie za zbrodnie nazistowskie«, brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo” – stwierdził Donald Tusk w opublikowanym w serwisie X wpisie. „Zwłaszcza na kilka godzin przed rocznicą wyzwolenia Auschwitz” – podkreślił.
Elon Musk wspiera AfD. Nawołuje do „walki”
W sobotę Elon Musk stwierdził między innymi, że AfD chce „więcej samostanowienia dla Niemiec i krajów europejskich”, a mniej podejmowania decyzji przez Brukselę. Podkreślał również, że nie ma nic złego w byciu dumnym z tego, że jest się obywatelem Niemiec. – Naród niemiecki jest naprawdę starożytnym narodem, którego historia sięga tysięcy lat (…) Przeczytałem nawet, że Juliusz Cezar był pod wielkim wrażeniem plemion germańskich – mówił, apelując do zwolenników AfD do „walki” o przyszłość swojego kraju.
Musk zaznaczał też, że „dobrze jest być dumnym z niemieckiej kultury i wartości”. – Nie chcemy jej stracić w imię multikulturowości, która wszystko rozmywa. Chcemy mieć na świecie unikatowe kultury. Nie chcemy, żeby wszystko wyglądało wszędzie tak samo, żeby wszędzie rozlała się jednak wielka zupa. Odwiedzając różne kraje, doświadcza się różnych kultur. To unikatowe i dobre – dodał miliarder.
To już kolejny gest Muska wobec partii AfD. W grudniu w „Die Welt” ukazał się tekst, w którym miliarder otwarcie poparł tę partię. „Oni mogą uratować kraj” – stwierdził, pisząc o Alternatywie dla Niemiec. Po tamtym materiale Alice Weidel, szefowa AfD, kandydatka na kanclerza Niemiec, napisała w serwisie społecznościowym X: „Tak! Ma pan całkowitą rację”.
Elon Musk jest bliskim współpracownikiem Donalda Trumpa – prezydent USA mianował go szefem nowego departamentu „efektywności rządu” w swojej administracji. AfD – podobnie jak Donald Trump – sprzeciwia się imigracji, neguje zmiany klimatyczne, i wypowiada wojnę politycznym elitom i mediom głównego nurtu.
Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 23 lutego, poparcie dla AfD w sondażach wynosi około 20 procent, co stawia tę partię na drugim miejscu. Prowadzi CDU/CSU z poparciem ok. 30 procent.