Co z pomocą zagraniczną z USA? „FT”: Departament Stanu chce jej dla Ukrainy

„Financial Times” informuje, że amerykańscy urzędnicy w Departamencie Stanu chcą, aby Ukraina nadal otrzymywała pomoc ze strony USA. Zgodnie z memorandum sekretarza stanu Marca Rubio pomoc zagraniczna została zamrożona; wyjątek mają stanowić Izrael i Egipt. Zdjęcie

Wołodymyr Zełenski i Donald Trump podczas spotkania we wrześniu 2024 roku w Nowym Jorku /Handout / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP /AFP

Wołodymyr Zełenski i Donald Trump podczas spotkania we wrześniu 2024 roku w Nowym Jorku /Handout / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP /AFP Reklama

Jak pisze „FT”, wysocy rangą dyplomaci w Biurze ds. europejskich i eurazjatyckich zwrócili się do sekretarza stanu Marca Rubio o pełne wyłączenie wsparcia dla Ukrainy z wydanego przez niego w piątek memorandum o zawieszeniu pomocy zagranicznej na 90 dni.

W wewnętrznej wiadomości do agencji pomocowej USAID napisano, że napływają „pozytywne sygnały” w tej sprawie. Taki wyjątek Rubio zastosował wobec wsparcia dla Izraela i Egiptu oraz ratunkowych programów żywnościowych, ale nie wobec Ukrainy.

Urzędnicy nie znają zakresu memorandum Trumpa

Według „FT” bez wyłączenia Ukrainy z nakazu zatrzymane mogą być programy wsparcia dla szkół i szpitali, a także wsparcia infrastruktury energetycznej będącej celem ataków Rosjan. Już w piątek nakazy wstrzymania pracy otrzymały organizacje i agencje zajmujące się wsparciem w Kijowie.

Reklama

Wydany przez Rubio dokument, który stanowi wypełnienie rozporządzenia wydanego przez prezydenta Donalda Trumpa o zawieszeniu pomocy zagranicznej na czas ustalenia, czy jest ona zbieżna z nowymi priorytetami i interesami USA, wywołał w Waszyngtonie chaos i zamieszanie. Dotyczyło ono również tego, jakie programy pomocowe zostaną zawieszone. Portal Politico, a także Reuters i PBS początkowo podawały, że decyzja dotknie całego wsparcia dla Ukrainy, wraz z pomocą wojskową. Podobnie wskazywały w rozmowach z PAP źródła w Kongresie i think-tankach.

Pytany o sprawę wysoki rangą urzędnik w Departamencie Stanu przyznał w piątek PAP, że nie wie dokładnie, jaki jest zakres obowiązywania memorandum.

– Trwają w tej sprawie oceny i to będzie się na bieżąco zmieniać – powiedział.

Mimo ponawianych pytań, ani Departament Stanu, ani żadna inna agencja nie odpowiedziały na pytania PAP na ten temat.

Pomoc dla wojska nie zostanie wstrzymana?

Mimo to prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę, że pomoc wojskowa dla Ukrainy nie została wstrzymana. Z kolei ukraińska redakcja Głosu Ameryki podała, że zawieszeniu podlega program FMF – kredytów i darowizn na zakup sprzętu wojskowego – lecz nie główne kanały wsparcia wojskowego, nie Presidential Drawdown Authority (przekazywanie sprzętu z zasobów USA) i Ukraine Security Assistance Initiative (zakup sprzętu dla Ukrainy od producentów uzbrojenia), nie zostały dotknięte.

Według informacji PAP, nakaz wstrzymania pracy dostały jednak ośrodki, które dostarczały Ukrainie wsparcia i informacji na podstawie rządowych kontraktów. Jeden z takich ośrodków pracuje też nad identyfikacją celów przyszłych antyrosyjskich sankcji i nie jest jasne, czy także ta praca nie zostanie wstrzymana.

– Niektóre programy na pewno „oberwały”, ale chyba nie wojskowe. Nie mamy jasności od administracji – powiedział PAP Daniel Fried, były dyplomata i ekspert Atlantic Council. Jak dodał, choć zmiana władzy często wiąże się z początkowym chaosem, tym razem jest on większy niż zwykle.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Medycyna i technologia – tylko razem Szczerze o pieniądzach

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *