Wzór umowy o kredyt hipoteczny będzie jednolity. Ma być gotowy niebawem

Trwają prace nad roboczą wersją jednolitego wzorca umowy kredytu hipotecznego prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak przekazał jego prezes, Tomasz Chróstny, w marcu zaplanowane są konsultacje z Komisją Nadzoru Finansowego, a następnie dyskusja z przedstawicielami rynku. Finalny kształt projektu ma zostać przedstawiony jeszcze w tym roku Zdjęcie

Szykują się zmiany umowie kredytu hipotecznego /123RF/PICSEL

Szykują się zmiany umowie kredytu hipotecznego /123RF/PICSEL Reklama

– Niebawem zakończymy pracę nad roboczą wersją, którą chcielibyśmy poddać w pierwszej kolejności pod konsultacje robocze z KNF, a następnie przedyskutować z reprezentantami rynku – sektorem bankowym, ale i konsumentami czy kancelariami ich reprezentującymi – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny w wywiadzie dla Miesięcznika Finansowego Bank.

– Spodziewam się, że w marcu przeprowadzimy konsultacje z KNF, a następnie przejdziemy do dyskusji z przedstawicielami rynku, by wzorzec mógł ujrzeć światło dzienne jeszcze w obecnym roku – dodał.

Wzór umowy ma być korzystny dla gospodarstw domowych

Prezes podał, że jest orędownikiem zarówno jednolitego wzorca umowy kredytu hipotecznego, jak również upowszechnienia kredytu na okresowo stałą stopę procentową.

Reklama

– Musimy w tym zakresie poszukiwać pewnego konsensusu, uwzględniającego niekiedy przeciwstawne interesy obydwu stron relacji biznesowej, który należy wypracować w toku dialogu z udziałem wszystkich interesariuszy – powiedział Chróstny.

Podał, że z punktu widzenia UOKiK istotne jest, by jednolity wzór umowy wspierał rozwój rynku kredytów hipotecznych opartych na okresowo stałym oprocentowaniu, a warunki zawierania umów były jak najkorzystniejsze dla gospodarstw domowych.

– Szanujemy propozycje przedstawione przez sektor bankowy, niemniej zależy nam, by ostateczny dokument należycie gwarantował prawa obu stron – powiedział Chróstny.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Sztuka komunikacji Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *