W środę Sejm przegłosował projekt zmiany ustawy dotyczącej społecznych form rozwoju mieszkalnictwa. W głosowaniu za przyjęciem projektu opowiedziało się 234 posłów, 181 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. Zatwierdzono również poprawki do ustawy, które uzyskały wsparcie ze strony Polski 2050, Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.
/123RF/PICSEL
W środę Sejm znowelizował ustawę zwiększającą limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Do 2030 roku Fundusz Dopłat będzie miał możliwość otrzymania 10 miliardów złotych, co pozwoli m.in. na przywrócenie do użytku około 75 tysięcy gminnych pustostanów.
W głosowaniu nad uchwaleniem nowelizacji 234 posłów było za, 181 przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Zmiany w budownictwie społecznym. Sejm przyjął poprawki
Jeszcze przed ostatecznym głosowaniem Sejm zaakceptował część propozycji mniejszości oraz poprawkę zgłoszoną przez Polskę 2050-TD. Jak wyjaśnił poseł Kamil Wnuk, jednym z wniosków było umożliwienie instytucjonalnego dojścia do własności przez SIM. Wnuk wskazał, że obecnie taka opcja nie istnieje, a dzięki tej zmianie stanie się to możliwe w miastach z populacją poniżej 100 tysięcy mieszkańców. W takiej sytuacji najemca będzie mógł wystąpić do SIM z prośbą o przekształcenie dotychczasowej umowy najmu na umowę najmu instytucjonalnego z możliwością dojścia do własności.
Reklama
Inna propozycja mniejszości zakładała, że lokale mieszkalne nie mogą być wyodrębniane na własność przed upływem 15 lat, licząc od dnia oddania do użytku danego budynku oraz przed całkowitym uregulowaniem kredytu udzielonego przez BGK.
Poprawka wykreśliła jeden z artykułów ustawy, który przewidywał rezygnację z ustalania na poziomie krajowym minimalnego współczynnika miejsc postojowych w ramach inwestycji mieszkaniowej, co jest regulowane obecnie przez tzw. specustawę mieszkaniową. Temat ten zdominował dyskusję podczas prac w komisji. Tożsamy z poprawką Polski 2050 wniosek mniejszości został wcześniej zgłoszony przez PiS.
Rozwiń
Wyższe limity wydatków na dopłaty
Nowelizacja ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw przewiduje m.in. zwiększenie maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa, do jakich może być zasilony Fundusz Dopłat na program budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK), a także program społecznego budownictwa czynszowego (SBC).
Zmiany przewidują również przedłużenie obowiązującego programu SBC o rok – termin składania wniosków ma zostać przesunięty z 2024 roku na 2025 rok, przy równoczesnym zwiększeniu budżetu programu SBC z 4,5 miliarda złotych do 7 miliardów złotych. Kwota ta ma odpowiadać zgłaszanemu przez inwestorów z programu SBC zapotrzebowaniu na środki zwrotne, co umożliwi równomierny rozwój mieszkalnictwa na wynajem.
Dodatkowo, maksymalny limit wydatków budżetu państwa przeznaczonych na zasilenie Funduszu Dopłat ma wynieść w 2026 roku blisko 6 miliardów złotych; w 2027 roku – 6,86 miliarda złotych; w 2028 roku – 8 miliardów złotych; w 2029 roku – 9 miliardów złotych; w 2030 roku – 10 miliardów złotych.
Zwiększenie limitów wydatków budżetowych na realizację programu BSK ma umożliwić zwiększenie skali inwestycji w remonty gminnych pustostanów, których według Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku jest ponad 113 tysięcy. Według minister