Dom z podziemnym ogrodem.
Podziemny ogród znajduje się w specjalnie zaprojektowanej niecce ogrodowej, do której dostęp jest możliwy zarówno z podziemnych, przeszklonych pomieszczeń z widokiem na ogród, jak i z ogrodu na parterze rezydencji. Wejście ułatwiają schody, rampa i zjeżdżalnia. Ten projekt nadaje Ogrodowi Skorpiona, znajdującemu się na parterze, charakterystyczny, designerski charakter. Inne wyróżniające cechy domu to okrągłe okna i lukarna o unikatowym kształcie tuby, pieszczotliwie nazywana „byczym okiem”. Te cechy zapewniają harmonijną integrację podziemnego ogrodu z całościową architekturą domu.
Podziemny ogród znajduje się w zaprojektowanej niecce ogrodowej i jest dostępny zarówno z podziemnych, przeszklonych pomieszczeń z widokiem na ogród, jak i z przestrzeni ogrodowej na parterze domu. Dostęp do niego zapewniają schody, rampa i zjeżdżalnia. To nadaje Ogrodowi Skorpiona, znajdującemu się na parterze, wyjątkowy, designerski charakter. Inne charakterystyczne elementy domu to okrągłe okna i unikalna lukarna w kształcie tuby, nazywana od tamtej pory „wolym okiem”. Dzięki tym cechom podziemny ogród i projekt domu tworzą spójną całość.
Strefa Schronienia znajduje się tuż obok przeszklonych pomieszczeń przylegających do podziemnego ogrodu. Elementy technologiczne schronu Skorpiona, w tym hermetyczne, odporne na działanie atomów drzwi, są dyskretnie ukryte za fornirowanymi panelami. Drzwi te są zamykane tylko w sytuacjach awaryjnych. Taka konstrukcja sprawia, że przestrzeń technologiczna schronu jest subtelna i niemal niezauważalna dla codziennych użytkowników. Wyjątkowość naszego rozwiązania polega na przeobrażeniu schronu w podziemną inwestycję stworzoną wyłącznie na wypadek sytuacji awaryjnych. Schron Skorpiona jest zarówno praktyczny, jak i luksusowy, w odróżnieniu od ponurych bunkrów. Przestrzeń Skorpiona stanowi cenną inwestycję, zapewniającą ochronę w czasie pandemii, klęsk żywiołowych czy wojny. Stosunkowo kompaktowa i ekonomiczna konstrukcja schronu zwiększa ogólną wartość większego domu. Co więcej, prawdopodobnie zyska on na znaczeniu w nadchodzących latach wraz ze wzrostem świadomości społecznej. Na przykład, każdy obywatel Szwajcarii i 90% populacji Finlandii ma dostęp do schronu, podczas gdy w Polsce jest to zaledwie 3,8%.
Współpracując ze specjalistycznymi firmami, możemy zaaranżować piwnicę o różnych rozmiarach i funkcjach, w tym piwniczkę na wino, kino domowe, pokój muzyczny, luksusowe spa lub dodatkowy apartament dla gości. Jednocześnie, przestrzeń piwniczna jest odporna na zagrożenia NBC (nuklearne, biologiczne i chemiczne), zapewniając bezpieczeństwo w czasie pandemii, klęsk żywiołowych czy wojny.
Nasz projekt podejmuje istotny problem społeczny. Dzięki systemowi Scorpio Garden House dążymy do zmiany emocjonalnego postrzegania tego stylu architektonicznego, który często niesie ze sobą negatywne skojarzenia. Możemy śmiało powiedzieć, że obalamy ideę ponurych bunkrów wojennych, nadając schronieniom ludzki, uniwersalny i przystępny charakter. Scorpio Garden House to idealne rozwiązanie, które można dostosować do różnego rodzaju inwestycji, w tym osiedli mieszkaniowych, apartamentowców, luksusowych willi i mniejszych domów. Stanowi on naturalne przedłużenie podziemnej przestrzeni mieszkalnej, zapewniając dostęp do światła dziennego i przestrzeni zewnętrznych, gdzie możemy tworzyć unikalne układy ogrodowe i rekreacyjne, podnosząc tym samym ogólną wartość inwestycji lub powiększając przestrzeń użytkową budynku.
Dom Shelter wyróżnia się również charakterystyczną pergolą Suntech zintegrowaną z częścią dzienną – z otwieranymi ścianami i dachem! Ten projekt tworzy wyjątkową przestrzeń wewnętrzną, która płynnie łączy się z otoczeniem zewnętrznym, w tym z tarasem, ogrodem i otaczającą przyrodą. Obok pergoli w ogrodzie, a także w kuchni i jadalni, zainstalowaliśmy kuchnię ogrodową Cana. Rezydencja wpisuje się w przestrzeń zewnętrzną dzięki takim elementom jak ogród Skorpiona, inteligentnie otwierana pergola, kuchnia ogrodowa, zewnętrzne ścieżki, rozległe przeszklenia i naturalne materiały. Mieszkańcy tego domu cieszą się nie tylko ograniczoną przestrzenią, ale także bezkresnym bogactwem natury. W studiu BXB wierzymy, że stają się oni mieszkańcami Planety Ziemi.
Schronienie i domek ogrodowy Scorpio House®
Architektura: pracownia BXB Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Mierczak, Bartłomiej Szewczyk, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Urszula Furmanik, Aleksandra Parchem, Yousra Bouras
Powierzchnia budynku: 140 m2
Powierzchnia użytkowa: 354 m2
Rok: 2024-2025
„Nasz projekt porusza istotny problem społeczny. Dzięki systemowi Scorpio Garden House zmieniamy emocjonalny charakter tego typu architektury, która ma negatywne konotacje. Można powiedzieć, że odczarowujemy mroczne schrony wojenne, nadając im ludzki, uniwersalny i przystępny wymiar. Wyjątkowość naszego rozwiązania polega na tym, że na nowo zdefiniowaliśmy schron jako podziemną inwestycję realizowaną wyłącznie na wypadek zagrożenia. Schron Scorpio to dobro użytkowe i luksusowe, które w niczym nie przypomina mrocznych schronów. Przestrzeń Scorpio to również doskonała inwestycja, zapewniająca bezpieczeństwo w przypadku pandemii, klęsk żywiołowych i wojny, a stosunkowo niewielka i stosunkowo niedroga przestrzeń schronu zwiększa wartość całego domu o znacznie większej powierzchni. Co więcej, w nadchodzących latach będzie on zyskiwał na znaczeniu ze względu na rosnącą świadomość społeczną. Przykładowo, każdy obywatel Szwajcarii, czyli 90% populacji Finlandii, ma dostęp do schronu. W Polsce odsetek ten wynosi zaledwie 3,8%