Co nowego przyniósł rynek deweloperski? Marzec okazał się kolejnym miesiącem intensywnej interakcji popytu i podaży na rynku mieszkań, który stara się osiągnąć nowy poziom równowagi. Aktualna podaż mieszkań deweloperskich znacznie przewyższała popyt. Wstępne dane z monitoringu rynku Otodom Analytics pokazują, że deweloperzy w 7 rynkach sprzedali w marcu 3,7 tys. mieszkań. To więcej zarówno w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jak i roku. Ten najlepszy wynik od 12 miesięcy okazał się jednak niewystarczający, aby powstrzymać wzrost oferty, która nieprzerwanie rośnie od października 2023 roku.
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Sprzedaż mieszkań w 2025 roku co najmniej na poziomie z 2024
- Rynek deweloperski: oferta większa niż sprzedaż
- Wprowadzenia: Warszawa, Wrocław i Poznań na podium
- Spory czas wyprzedaży w Katowicach i Łodzi
- Rynek deweloperski: dalsza stabilizacja cen mieszkań
Sprzedaż mieszkań w 2025 roku co najmniej na poziomie z 2024
Sprzedaż mieszkań przez deweloperów w marcu (3,7 tys. jednostek) była wyższa o 10% w porównaniu do miesiąca poprzedniego oraz o 5% w skali roku, jednak po comiesięcznej korekcie dane te spadną do około 3,5 tys., co oznacza wzrost o 5% m/m i nieznacznie lepszy wynik niż w marcu 2024 roku.
– Chociaż sprzedaż mieszkań w pierwszym kwartale 2025 roku wstępnie wskazuje na 13% spadek w porównaniu do roku poprzedniego (w oparciu o skorygowane wyniki z 2024 roku), miesięczny wzrost sprzedaży – mimo braku znaczących, pozytywnych zmian w makroekonomicznym otoczeniu rynku mieszkaniowego – sprzyja umiarkowanemu optymizmowi w prognozach sprzedaży na 2025 rok. Od wielu lat marcowa sprzedaż na rynku deweloperskim w największych polskich miastach, po uwzględnieniu tzw. dni sprzedażowych, okazywała się niższa niż ta z lutego (relatywnie mało dni sprzedaży). Tym razem sytuacja była inna, chociaż różnice między marcem a lutym są niewielkie – komentuje Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom.
W marcu najwięcej mieszkań sprzedano w Warszawie (blisko 1,2 tys.) oraz we Wrocławiu i Krakowie (po 529). Kraków jest jedynym miastem, w którym wstępne dane wykazały miesięczny spadek sprzedaży (o 8%). W Warszawie sprzedaż wzrosła o 3% w porównaniu do lutego, a we Wrocławiu o 28%. Jednak największy wzrost – odpowiednio o 46% i 31% – odnotowano w Katowicach i Poznaniu. W tych miastach marzec zakończył się z wynikami odpowiednio 198 i 404 sprzedanych mieszkań.
W pierwszym kwartale 2025 roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań w obrębie Warszawy (niemal 3,2 tys.), Krakowa (1,5 tys.) oraz Wrocławia i Trójmiasta (po około 1,2 tys.). Sprzedaż poniżej 1 tys. mieszkań zanotowano w Łodzi (967) oraz Katowicach (516). W porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku, we wszystkich 7 miastach zauważalny jest spadek. W Trójmieście o 20%, w Poznaniu, Warszawie i Łodzi o 14-16%, w Katowicach i Wrocławiu o 9-10%, a w Krakowie o 3%.
Rynek deweloperski: oferta większa niż sprzedaż
– Deweloperzy ponownie wprowadzili do sprzedaży o 2 tys. mieszkań więcej niż zostało nabytych w tym samym okresie. Nic więc dziwnego, że oferta mieszkań deweloperskich w siedmiu największych polskich miastach osiągnęła niemal 60 tys. lokali.
Potencjalny nabywca, który w marcu zainteresowany był zakupem mieszkania w jednym z największych polskich miast, mógł wybierać nie tylko spośród 60 tys. mieszkań w ofercie (tzw. „wolnych”), ale również z ponad 6,4 tys. mieszkań zarezerwowanych. Choć możliwość wyboru z puli mieszkań zarezerwowanych ma charakter warunkowy, ponieważ lokale te w momencie zamknięcia badania nie były dostępne dla wszystkich zainteresowanych