Nowy właściciel poszukiwany. Uczelnia chce sprzedać popularny zabytek

Złota Kamieniczka przy Długim Targu jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Gdańsku. Choć właścicielem XVII-wiecznego, wzniesionego w stylu renesansowym budynku jest Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG), to w przyszłym roku może się to zmienić, bowiem uczelnia rozważa sprzedaż nieruchomości. – Zależy nam, by budynek trafił w godne ręce. Należy pamiętać, że Złota Kamienica to zabytek wyjątkowy, o niekwestionowanej wysokiej wartości rynkowej – przekazała Interii Biznes dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy UMG. Zdjęcie

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Gdańsku na sprzedaż? Mamy komentarz właściciela /Wojtek Szwej /East News

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Gdańsku na sprzedaż? Mamy komentarz właściciela /Wojtek Szwej /East News Reklama

Jako pierwszy o możliwej sprzedaży Złotej Kamieniczki przy Długim Targu w Gdańsku poinformował oficjalny serwis miasta Gdańska gdansk.pl. „Najprawdopodobniej w 2025 r. zostanie wystawiona na sprzedaż Złota Kamieniczka. Plan sprzedaży okazałej nieruchomości ma ścisły związek z budową przez UMG w pobliżu Twierdzy Wisłoujście Centrum Offshore” – podano. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Uczelnią. 

Złota Kamieniczka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Gdańsku

Dlaczego uczelnia chce sprzedać zabytkową kamieniczkę? 

Reklama

– UMG rozważa sprzedaż Złotej Kamienicy w Gdańsku w związku z rozwojem Uczelni, a co za tym idzie, kolejnymi zamierzeniami inwestycyjnymi oraz zmianami w strukturze, m.in. dalszą integracją zakładów Instytutu Morskiego UMG do nowo wybudowanego Centrum Offshore UMG, które znajduje się w pobliżu Twierdzy Wisłoujście – przekazała Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy UMG w odpowiedzi na pytania Interii Biznes. 

Choć sprzedaż w formie przetargu może mieć miejsce w 2025 r., to UMG nie zdradził konkretnego terminu. – Na tym etapie nie jesteśmy w stanie wskazać bardziej konkretnego terminu – stwierdziła Zuzanna Szwedek-Kwiecińska. 

„Zależy nam, by budynek trafił w godne ręce”

Zapytaliśmy również o to, czy są już wstępne wyceny Złotej Kamieniczki w Gdańsku, a także jaka kwota interesowałaby obecnych właścicieli. – Uczelnia na tym etapie nie będzie operować konkretnymi kwotami, zależy nam jednak, by budynek trafił w godne ręce. Należy pamiętać, że Złota Kamienica to zabytek wyjątkowy, o niekwestionowanej wysokiej wartości rynkowej, ściśle związany z dziejami Gdańska, o niezwykle atrakcyjnym położeniu, ponieważ mieści się on w samym sercu Starego Miasta, w bliskim sąsiedztwie Dworu Artusa – podkreślił rzecznik prasowy UMG. 

Zuzanna Szwedek-Kwiecińska zwróciła uwagę na to, że „od 2019 r. Złota Kamienica związana jest z historią Uczelni, ponieważ to właśnie 1 października 2019 r. w struktury Uczelni włączony został Instytut Morski, którego siedziba przez lata mieściła się w zabytkowym budynku Złotej Kamienicy„.  

– Od lutego bieżącego roku większość zakładów Instytutu Morskiego UMG została przeniesiona do nowoczesnego Centrum Offshore UMG, położonego w bliskim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście, gdzie, dzięki bezpośredniemu dostępowi do Nabrzeża Wisłoujście oraz obecności akredytowanych laboratoriów i aparatur pomiarowych, projekty i zadania mogą być realizowane w sposób kompleksowy – podsumowała nasza rozmówczyni.

Zdjęcie

Złota Kamieniczka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Gdańsku /Rafał Jabłoński  /East News

Złota Kamieniczka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Gdańsku /Rafał Jabłoński /East News

Niezwykła historia Złotej Kamieniczki

Jak czytamy na portalu miasta Gdańska, „jeden z najpiękniejszych budynków gdańskich (1609-17), (został – red.) wzniesiony w stylu renesansowym według projektu Abrahama van den Blocke’a dla burmistrza J. Speymanna, bogatego kupca i światłego mecenasa sztuk”. Nazwa budynku wzięła się z tego, że jego zdobiona rzeźbiarsko fasada dawniej była złota

Podkreślono, że fasada przedstawia m.in. głowy władców i wodzów, sceny batalistyczne oraz herby fundatorów. 

„Nad wejściem posąg Miłosierdzia i napisy w jęz. łacińskim 'Cnotę kochaj, to cię uszczęśliwi, zechcesz prześladować, to obali’, 'Czyń słusznie, nikogo się nie lękaj’. Szczyt kamieniczki wieńczy posąg Fortuny” – czytamy na portalu miasta Gdańska. Od 1952 r. w obiekcie działa Instytut Morski.

Olgierd Maletka

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”. Gospodarka w prekampanii. Ceny masła i drożyzna Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *