Jakie rozwiązania sprzyjające oszczędnościom stosowane są w osiedlach

Jakie rozwiązania sprzyjające oszczędnościom stosowane są w osiedlach - INFBusiness

Czy w nowych osiedlach stosowane są technologie pozwalające mieszkańcom zaoszczędzić na zużyciu energii i wody? Jak dużą oszczędność można dzięki temu uzyskać? Jak ważne jest to dla kupujących mieszkania? Jak wielu nabywców pyta o takie rozwiązania? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy w nowych osiedlach stosowane są technologie pozwalające mieszkańcom zaoszczędzić na zużyciu energii i wody? Jak dużą oszczędność można dzięki temu uzyskać? Jak ważne jest to dla kupujących mieszkania? Jak wielu nabywców pyta o takie rozwiązania? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.  

 

Tomasz Kaleta, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Develii

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że klienci coraz częściej zwracają uwagę na proekologiczne rozwiązania stosowane w inwestycjach i biorą je pod uwagę przy zakupie mieszkania. W naszych projektach uwzględniamy różnorodne rozwiązania służące oszczędności energii i wody. Osiedlem wyróżniającym się pod tym względem jest Orawska Vita we Wrocławiu, gdzie zainstalowaliśmy m.in. system zagospodarowania wody szarej, który zredukuje ilość ścieków i tym samym przełoży się na oszczędności dla mieszkańców oraz panele fotowoltaiczne na dachach budynków.

Dzięki tym rozwiązaniom mieszkańcy mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na rachunkach za energię i wodę. Ostateczna kwota zależy od wielu czynników, takich jak wielkość mieszkania i indywidualne zużycie. W naszej ofercie dostępny jest aktualnie drugi etap tej wrocławskiej inwestycji.

Dodatkowo stolarka okienna we wszystkich naszych projektach charakteryzuje się wysoką energooszczędnością i odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła, co wynika z rygorystycznych warunków technicznych  obowiązujących w Polsce i całej Unii Europejskiej.

Agnieszka Majkusiak, dyrektor sprzedaży Atal

Nasze zespoły sprzedażowe stosunkowo rzadko otrzymują szczegółowe zapytania o te kwestie. Kluczowymi parametrami wyboru nieruchomości wciąż są cena i lokalizacja. Mimo to jestem zdania, że na rynku mieszkaniowym świadomość klientów w zakresie ekotrendów będzie wrastać. Sprzyjać temu będą nowe przepisy i regulacje dotyczące tej dziedziny oraz wchodzenie na rynek klientów z tzw. pokolenia Z.

Inwestycje z „zieloną” i „niebieską” infrastrukturą są dobrze postrzegane przez klientów, a ekologiczne elementy stanowią ważny element naszego całościowego podejścia do projektowania nowoczesnych osiedli. Ta sfera, oprócz zalet marketingowo-wizerunkowych, ma także stronę praktyczną. Na stosowanych rozwiązaniach korzystają bowiem bezpośrednio sami lokatorzy budynków, a pośrednio też jako członkowie wspólnot mieszkaniowych, poprzez zmniejszenie kosztów utrzymania powierzchni wspólnych. Jak duże są to oszczędności, to już zależy od wielu indywidualnych parametrów oraz systemów rozliczeń, niemniej jednak w skali lat mogą to być kwoty warte uwagi.

Na naszych osiedlach instalujemy m.in.: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, czujniki ruchu i zmierzchu oraz oświetlenie typu LED, które montujemy w częściach wspólnych, wewnątrz i na zewnątrz budynków. W niektórych inwestycjach, np. Masarska 6 Apartamenty, Strachowicka Atal, stosujemy przesłony i panele zewnętrzne przesuwne, które mogą ograniczyć przegrzewanie lokali.

Nasze technologie wykonania, w tym m.in. docieplenie budynków/mieszkań oraz wysokiej klasy stolarka okienna, pomagają w optymalizacji kosztów związanych z ogrzewaniem mieszkania.

Osobna grupa działań dotyczy gospodarowania wodą. Przykładowo, w naszym ekologicznie modelowym osiedlu Zacisze Marcelin w Poznaniu, dzięki systemowi retencji wód deszczowych podlewane są nimi rośliny. Zrównoważone systemy odwadniające wody deszczowe zaprojektowaliśmy także w niedawno rozpoczętej inwestycji Atal Zawiślańska Wille Miejskie w Gdańsku, gdzie ponad połowę obszaru stanowi zieleń. Ogrody deszczowe są zresztą coraz powszechniejszym elementem naszych inwestycji.

Ponadto, w wielu z nich stosujemy na budynkach dachy zielone, które opóźniają odpływ wody, zatrzymują tzw. deszczówkę, zapobiegając nagrzewaniu się dachu w upalne dni, czy stratom ciepła w zimie. Pochłaniają one także promieniowanie UV. W wielu miejscach projektujemy przepuszczalne nawierzchnie, zwiększające dostępność wody opadowej dla roślin.

Małgorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction

Kwestie kosztów utrzymania nieruchomości są coraz bardziej istotne dla naszych klientów i otrzymujemy coraz więcej zapytań o rozwiązania, które pomagają w optymalizacji wspomnianych kosztów. Od kilku lat stawiamy na przyjazne środowisku, efektywne energetycznie osiedla bazujące na drewnianych prefabrykatach i technologii szkieletowej. Są one wyposażone w liczne, dodatkowe rozwiązania: fotowoltaikę, rekuperację, ogrzewanie podłogowe.

Mieszkańcy naszych “zielonych” inwestycji cieszą się nie tylko faktem, że mieszkają w niskoemisyjnych budynkach, ale przede wszystkim mogą oszczędzić na rachunkach za wodę czy ogrzewanie.

Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor Działu Sprzedaży Ronson Development

Świadomość klientów w kwestii rozwiązań ekologicznych w ostatnich latach znacząco się zwiększyła. Coraz więcej konsumentów pyta o to, jakie rozwiązania zastosowaliśmy w projekcie, którym są zainteresowani. Oświetlenie LED na klatkach schodowych i terenie zewnętrznym, instalacje fotowoltaiczne zasilające części wspólne, zbiorniki na wodę deszczową do podlewania zieleni wokół budynku. A także bardzo wysokiej jakości materiały izolacyjne, których zastosowanie przekłada się na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynków to już u nas standard.  

W warszawskim osiedlu Zielono Mi zastosowaliśmy trend biofiliczny – koncepcję łączącą nowoczesność z naturą. Osiedle zostało zaprojektowane z myślą o minimalnym wpływie na środowisko, co objawia się obecnością zieleni na elewacjach, zielonymi dachami, skrzynkami rozsączającymi, panelami fotowoltaicznymi, zbiornikami retencyjnymi, ekologicznymi łąkami kwietnymi oraz energooszczędnym oświetleniem LED. Mieszkańcy mogą również cieszyć się zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi w ramach pakietu smart, dzięki czemu wygodnie i wydajnie będą zarządzać domem, oszczędzając energię i redukując wydatki.

Jeszcze większy wachlarz rozwiązań eko daje zabudowa jednorodzinna. Nasi klienci z inwestycji Nova Królikarnia będą mogli cieszyć się domami wyposażonymi w rekuperację, pompę ciepła, zbiorniki na deszczówkę czy możliwością montażu fotowoltaiki. Każdy dom jest wyposażony w gniazdo do ładowania auta elektrycznego i oświetlenie LED.

W przypadku projektu Nowe Warzymice 5, czyli domów dwulokalowych w zabudowie bliźniaczej, zastosowaliśmy rekuperację, pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo jako opcję klient może wykonać zbiornik na wodę deszczową i instalację fotowoltaiczną. Takie ulepszenia pozwalają zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

EKO Falenty to także inwestycja, która idzie w parze z naturą. W ramach projektu, z myślą o ochronie środowiska przewidzieliśmy rozwiązania takie jak rekuperacja, która pozwala na odzyskiwanie ciepła z zużytego powietrza, przyczyniając się do ogrzewania domów, czy kotły kondensacyjne oraz oświetlenie LED.

Coraz więcej osób zwraca uwagę na rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego budownictwa. Nie zawsze najważniejszy jest aspekt finansowy. Klienci doceniają nasze podejście i rozwiązania, które przede wszystkim są bezpieczne dla środowiska, co bardzo nas cieszy.

Marek Starzyński, dyrektor ds. Sprzedaży, Okam Capital

W nowych inwestycjach wdrażamy rozwiązania proekologiczne, stanowiące element Nowej Polityki Jakości Okam. Zrównoważone projekty wpływające na ochronę klimatu to ważny element naszej polityki. Jednocześnie mamy na uwadze, że coraz więcej nabywców przykłada wagę do rozwiązań wpływających pozytywnie na jakość codziennego życia, jak i środowisko naturalne.

W ramach powstających inwestycji, np. Cityflow w Warszawie oraz NOW w Łodzi w każdym mieszkaniu zainstalowany zostanie system inteligentnego domu, pozwalający na zdalne zarządzanie ogrzewaniem, elektrycznością, oświetleniem oraz zaworami wody. Na budowanych osiedlach wdrażamy również panele fotowoltaiczne czy systemy odzysku wody deszczowej. Wspomniane rozwiązania pozwalają na większą kontrolę kosztów ponoszonych w gospodarstwach domowych i częściach wspólnych, a tym samym niższe rachunki za media.

Inwestycją obfitującą w szereg rozwiązań proekologicznych będzie F.S.O. Park w Warszawie. Koncepcja architektoniczna tego, wieloetapowego projektu przewiduje wdrożenia w zakresie energii: kolektory słoneczne, pompy ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu, a także z obszaru niebieskiej infrastruktury: system zagospodarowania wody opadowej za pomocą ogrodów deszczowych, niecek infiltrujących czy stawów retencyjnych, a także lokalne stacje podczyszczania do odzysku ścieków szarych z mieszkań. 20 ha z 62 ha powierzchni stanowić będą tereny zielone, w tym 10 ha centralny park. Roślinność znajdzie się również na budynkach, ograniczając CO2 i wpływając pozytywnie na jakość powietrza.

Tomasz Trzyszka, dyrektor Techniczny Aurec Home

Wzrost świadomości na temat zmian klimatycznych i potrzeby ochrony środowiska sprawiają, że coraz więcej nabywców zwraca uwagę na ekologiczne aspekty nieruchomości. Kupujący często preferują budynki, które są bardziej energooszczędne, emitują mniej dwutlenku węgla i korzystają z odnawialnych źródeł energii. Dlatego każdy nasz projekt inwestycyjny opiera się na zrównoważonych rozwiązaniach i ekologicznych technologiach przyjaznych dla środowiska.

Już na etapie budowy osiedli instalujemy w budynkach elementy oszczędzające energię, m.in.: panele fotowoltaiczne, wentylację mechaniczną czy gruntowne wymienniki ciepła. Ekologiczne inwestycje idą w parze z energooszczędnym oświetleniem, dlatego w nieruchomościach i w częściach wspólnych instalujemy źródła światła wykorzystujące technologię LED. Czujniki ruchu w połączeniu ze światłem LED zainstalowane na klatkach schodowych i w korytarzach znacznie obniżają koszty utrzymania części wspólnych. Rozwiązania te są przyjazne dla środowiska i wykorzystują naturalny sposób wytwarzania energii, co oznacza, że mieszkańcy oszczędzają na rachunkach nawet 40 proc. w skali roku.

We wszystkich naszych inwestycjach stosujemy także odzysk wody deszczowej. W naszych osiedlach ulokowane są w zbiorniki retencyjne, w których magazynowana jest deszczówka, wykorzystywana przez mieszkańców do podlewania ogródków, upraw w szklarniach czy osiedlowej zieleni. Ważną kwestią są także duże przeszklenia w lokalach, które naturalnie doświetlają przestrzeń mieszkalną. W kameralnej inwestycji My Forest, zlokalizowanej na warszawskiej Białołęce, z prywatnym lasem dostępnym tylko dla mieszkańców, powstają lokale wyposażone w antresole z ogromnymi sześciometrowymi oknami, zapewniającymi maksymalny dostęp do światła naturalnego.

Karolina Plata, architekt w Alter Investment

Jako deweloper gruntowy, uwzględniając potrzeby rynkowe, przy opracowywaniu naszych inwestycji przykładamy dużą wagę do zastosowania zasad zrównoważonego projektowania. Wierzymy, że odpowiedzialność za przyszłość środowiska naturalnego spoczywa na każdym z nas, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze projekty były nie tylko innowacyjne, ale również przyjazne dla środowiska.

Obserwujemy, że kwestia ekologii staje się z dnia na dzień coraz ważniejsza, co potwierdza rosnąca liczba zapytań dotyczących proekologicznych technologii. Zdecydowana większość zwracających się do nas klientów ma świadomość zalet stosowania energooszczędnych rozwiązań w budynkach mieszkalnych. Coraz więcej osób interesuje się nie tylko lokalizacją osiedla czy jego walorami wizualnymi, ale też certyfikacją budynków czy wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii.

Jakub Tamborowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży w Archicom

Bez wątpienia dostrzegamy wśród naszych klientów wzrost zainteresowania rozwiązaniami prośrodowiskowymi. Coraz więcej nabywców nieruchomości poszukuje mieszkań w inwestycjach wpisujących się w ekologiczne standardy i otoczonych zielonymi terenami. Motywacją w tym zakresie jest, zarówno poczucie odpowiedzialności wobec otaczającego świata, jak i kwestie ekonomiczne. Choć „betonowanie” sprawia wrażenie tańszego, początkowa inwestycja w zrównoważone budownictwo przynosi długoterminowe korzyści, również dla przyszłych mieszkańców. Obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości ma związek m.in. z rozwiązaniami umożliwiającymi oszczędność wody, takimi jak systemy retencyjne do zbierania i ponownego wykorzystania wody deszczowej, ogrody deszczowe czy też stosowaniem przepuszczalnych i mineralnych nawierzchni oraz naturalnych materiałów w zewnętrznych przestrzeniach wspólnych.

Stawiamy również na wykorzystanie „zielonej” energii. Coraz częściej montujemy na dachach naszych inwestycji panele fotowoltaiczne umożliwiające ograniczenia wydatków związanych z eksploatacją budynków, a także oferujemy smart udogodnienia do racjonalnego zarządzania urządzeniami w mieszkaniach naszych klientów. Istotnym elementem mający dodatkowy wpływ na ten aspekt jest również optymalny rozkład lokali, który zapewnia ich naturalne doświetlenie.

 

źródło: dompress.pl

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *