ZUS przypomina, oni mają wybrać świadczenie. Z drugiego trzeba zrezygnować

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał ważny komunikat dla biorców świadczeń. Jak ostrzega ZUS, w szczególnym wypadku nie da się brać dwóch świadczeń naraz, a konieczne jest wybranie jednego z nich. Mowa o sytuacji, gdy pobieramy świadczenie wspierające oraz dostajemy jeszcze pieniądze w ramach jednego z kilku świadczeń. Wypłaty z ZUS nie da się bowiem połączyć z pieniędzmi otrzymywanymi z gminy. Zdjęcie

ZUS ostrzega, dwóch świadczeń już nie dostaniesz. Musisz wybrać jedno. /vivoo /123RF/PICSEL

ZUS ostrzega, dwóch świadczeń już nie dostaniesz. Musisz wybrać jedno. /vivoo /123RF/PICSEL Reklama

  • ZUS ostrzega świadczeniobiorców. Odkąd weszło w życie świadczenie wspierające, opiekunowie osób z niepełnosprawnością mogą mieć cofnięte pieniądze z gminy na opiekę.
  • Nie ma bowiem możliwości łączenia wypłat świadczenia wspierającego z kilkoma wypłatami przyznawanymi opiekunom osób z niepełnosprawnością.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca jednak, aby osoby, które mogą otrzymywać świadczenie wspierające, najpierw zapoznały się z wysokością przysługującego im świadczenia.

ZUS podkreśla – dwie wypłaty są niemożliwe. W przypadku, gdy osoba z niepełnosprawnością ma przyznane świadczenie wspierające, opiekująca się nią osoba nie może pobierać przyznawanego z gminy świadczenia przysługującego opiekunowi. Nawet jeśli gmina już prowadzi wypłaty, to jeśli złożony zostanie wniosek o świadczenie wspierające i ZUS rozpatrzy go pozytywnie, to wypłaty pieniędzy z gminy zostaną wstrzymane z mocy prawa.

Reklama

– Obu tych świadczeń nie wolno łączyć, trzeba zdecydować się na jedno z nich – podkreśla Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS.

ZUS ostrzega świadczeniobiorców. Dwóch wypłat świadczenia już nie dostaniesz

Z jakimi świadczeniami koliduje świadczenie wspierające? Jak przekazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie, w sytuacji gdy osoba z niepełnosprawnością lub osoba upoważniona do jej reprezentowania złoży wniosek o świadczenie wspierające, w efekcie wstrzymane zostaną wypłaty świadczeń przyznawanych jej opiekunowi. Chodzi o:

  • świadczenie pielęgnacyjne,
  • specjalny zasiłek opiekuńczy,
  • zasiłek dla opiekuna.

Dwóch świadczeń już nie dostaniesz. A możesz płacić odsetki

Możliwe jednak, że nie skończy się tylko na wstrzymaniu wypłat dla opiekuna. Są bowiem sytuacje przewidziane przez ZUS, w których opiekun będzie musiał oddawać pieniądze. W przypadku, gdy okres, w którym opiekun osoby z niepełnosprawnością pobierał pieniądze z gminy, pokryje się z okresem, za który ZUS przyzna osobie z niepełnosprawnością świadczenie wspierające, to pobierający pieniądze opiekun będzie musiał zwrócić je do gminy wraz z odsetkami.

– By uniknąć takich sytuacji, we wniosku o świadczenie wspierające (formularz SWN) można wskazać datę, od której osoba chce uzyskać prawo do wsparcia, tak, aby okresy pobierania obu świadczeń się nie pokrywały – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS daje wybór. Wniosek o świadczenie wspierające możesz wycofać

Nie ma jednak konieczności przechodzenia na świadczenie wspierające w sytuacji, gdy zaistnieje możliwość przyznania tych pieniędzy. Może się bowiem okazać, że pieniądze przyznawane opiekunowi to korzystniejsza z opcji. W takiej sytuacji nawet, gdy został złożony już wniosek o świadczenie wspierające, a nawet zostały wysłane pierwsze pieniądze, wniosek można wycofać, a prawo do wypłaty zostanie uchylone.

Wnioskodawca będzie musiał oddać pobrane świadczenie wspierające, jeśli dostał już wypłatę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak znów opiekun osoby z niepełnosprawnością, która dostawała cofnięte już świadczenie wspierające, będzie mógł dostać z powrotem pieniądze z gminy.

Co to jest świadczenie wspierające? ZUS wypłaca je od 2024 roku

Świadczenie wspierające to nowe świadczenie, które przyznawane jest przez ZUS od 2024 roku. Wypłacane ono jest jednak dopiero po decyzji wydanej przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Nie ma jednak jednej wysokości świadczenia wspierającego, ponieważ kwota ustalana jest indywidualnie dla każdego przypadku. Ustala się ją na podstawie liczby punktów przyznanych przez zespół orzeczniczy.

Wysokość świadczenia wspierającego jest wprost powiązana z potrzebą wsparcia, którą ocenia wspomniany zespół wojewódzki. Pomoc finansowa dla osób z niepełnosprawnością może w sumie wynosić od 40 proc. renty socjalnej do 220 proc. tejże renty. W sumie oznacza to wypłaty od 635 zł do 3459 zł. Tak więc świadczenie może przewyższać pieniądze przyznawane z gminy dla opiekuna, ale także może okazać się niższe od tego wsparcia.

– Warto wiedzieć, ile będzie wynosiło świadczenie wspierające. Dzięki temu łatwiej będzie dokonać wyboru, które wsparcie będzie korzystniejsze, czy to nowe, czy też to dotychczasowe wypłacane przez organ gminy dla jej opiekuna. Trzeba się zdecydować, bo oba świadczenia nie mogą być wypłacane jednocześnie – podsumowuje Iwona Kowalska-Matis.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Jak rozwiązać problem Trybunału Konstytucyjnego? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *