Rodzice, którzy musieli wziąć wolne w pracy, żeby zająć się dzieckiem w razie zamknięcia placówki oświatowej z powodu powodzi, mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Aby go otrzymać, muszą złożyć oświadczenie i dostarczyć je swojemu pracodawcy – przypomina ZUS.
ZUS przypomina o dodatkowym zasiłku opiekuńczym dla osób dotkniętych powodzią (Adobe Stock, vivoo)
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła tzw. specustawa powodziowa. Adresowany jest do osób z terenów dotkniętych wrześniową powodzią w południowo-zachodniej Polsce.
Dodatkowy zasiłek. Oto warunki
– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi, który musiał wziąć wolne w pracy, żeby zająć się dzieckiem do 8. roku życia w sytuacji, gdy placówka, do której uczęszcza maluch, została zamknięta z powodu powodzi. Co ważne, dzieckiem nie może opiekować się niania lub dzienny opiekun – podkreślił rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Krynica Forum 2024. Cezary Kochalski – Członek Rady Polityki Pieniężnej
Jak dodał, dodatkowy zasiłek otrzyma również rodzic na opiekę nad dzieckiem do 18. roku życia, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dzieckiem do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, dzieckiem do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Ten dodatkowy zasiłek przysługuje także opiekunowi dorosłej osoby z niepełnosprawnością w przypadku zamknięcia placówki, do której taka osoba uczęszcza. Dotyczy to także osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Zobacz także:
Polacy ruszyli po nowe świadczenie. Lawina wniosków. Mamy najnowsze dane
Dodatkowy zasiłek. Trzeba złożyć oświadczenie
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, trzeba złożyć oświadczenie. Pracownik lub zleceniobiorca dostarcza je swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy.
Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą albo współpracuje z prowadzącym działalność, przesyła oświadczenie do ZUS. Może to zrobić przez internet – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS/eZUS. W tym celu powinien skorzystać z pisma ogólnego POG ZUS.
Zobacz także:
Rząd ma poważny budżetowy dylemat. Wiemy już, którą opcję wybrał
W oświadczeniu musi być wpisana klauzula: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.