Rada Nadzorcza Fabryki Obrabiarek Rafamet, która jest obecnie w trakcie restrukturyzacji, usunęła Krystiana Kozakowskiego z funkcji prezesa spółki. Wcześniej tego samego dnia Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że sąd restrukturyzacyjny wyznaczył nowego zarządcę Rafametu — RZMK Restructuring.
/ 123RF/PICSEL
„9 maja 2025 r. Rada Nadzorcza spółki RAFAMET SA w restrukturyzacji podjęła uchwałę o odwołaniu Pana Krystiana Kozakowskiego z funkcji Prezesa Zarządu, ze skutkiem od dnia 9 maja 2025 r.” – poinformowała spółka w piątek wieczorem.
Donald Tusk ogłosił rekapitalizację Rafametu. Chodzi o przetrwanie i rozwój firmy
Wcześniej, w ten sam piątek, Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że Sąd Restrukturyzacyjny zatwierdził nowego zarządcę Rafametu – RZMK Restrukturyzacja.
Reklama
Pod koniec kwietnia premier Donald Tusk ogłosił rekapitalizację Rafametu za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która posiada większościowy udział w spółce. Agencja stwierdziła, że rekapitalizacja ta jest realizowana w czterech ratach — łącznie do 80 mln zł. „Środki te mają nie tylko zapewnić przetrwanie spółki, ale także ułatwić jej przyszły wzrost” — podkreśliła.
ARP wskazało, że RZMK Restructuring „będzie zarządzać procesem restrukturyzacji mającym na celu przywrócenie stabilności finansowej i zwiększenie potencjału rozwojowego firmy” – dodała Agencja. Zaznaczono, że od nowego menedżera oczekuje się optymalizacji działalności firmy, redukcji kosztów, reorganizacji zobowiązań i eksploracji nowych perspektyw biznesowych.
Agencja podkreśliła, że Rafamet jest kluczowym podmiotem dla Raciborza i sektora maszynowego. „Przez lata Rafamet był znaczącym pracodawcą w regionie Raciborza i kluczowym graczem w sektorze specjalistycznych obrabiarek, szczególnie dla przemysłu kolejowego. Ustabilizowanie sytuacji firmy jest kluczowe nie tylko dla jej pracowników, ale także dla lokalnej gospodarki i łańcucha dostaw” – podkreśliła.
„Mimo groźby niewypłacalności dostrzegam realne szanse na przezwyciężenie kryzysu , przede wszystkim ze względu na potencjał rynkowy, na którym działa (Rafamet – PAP), a także stanowisko większościowego właściciela” – zauważył cytowany w informacji prezes RZMK Restructuring Marcin Kubiczek. Potwierdził, że zarządca jest gotowy do podjęcia „natychmiastowych działań ukierunkowanych na poprawę sytuacji finansowej i biznesowej spółki”.
Rafamet ma przejść restrukturyzację? Są też wstępne propozycje spłaty wierzycieli
Pod koniec kwietnia Rafamet ogłosił zatwierdzenie strategii procesu restrukturyzacji. Strategia ta obejmuje między innymi rekapitalizację spółki przez głównego akcjonariusza (ARP). Rafamet przedstawił również wstępne propozycje spłaty wierzycieli.
Wówczas spółka poinformowała, że zarząd planuje przeprowadzić działania restrukturyzacyjne, a inicjatywy strategiczne obejmą audyt techniczny procesu produkcyjnego mający na celu optymalizację logistyki produkcji i dostosowanie struktury zatrudnienia do potrzeb produkcyjnych spółki, przegląd aktywów spółki, dywersyfikację sprzedaży oraz stabilizację sytuacji finansowej — poprzez zapewnienie środków na bieżącą działalność oraz realizację inwestycji i inicjatyw.
Rafamet jest producentem specjalistycznych obrabiarek do obróbki zestawów kół kolejowych i dostawcą specjalistycznych obrabiarek wielkogabarytowych. Firma dostarcza maszyny dla przemysłu inżynieryjnego, energetycznego, stoczniowego, metalurgicznego, lotniczego i obronnego.
RZMK Restructuring specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu transakcjami obejmującymi aktywa zagrożone, a także działa jako Chief Restructuring Officer (CRO) lub pełnomocnik w sprawach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Firma oferuje usługi prawne, a także doradztwo ekonomiczne, finansowe, księgowe, podatkowe i zarządcze.
Agencja Rozwoju Przemysłu promuje rozwój polskich przedsiębiorstw poprzez finansowanie inwestycji i pomoc w restrukturyzacjach. ARP posiada udziały w 76 spółkach, w tym większościowe udziały w 51 z nich (są one częścią Grupy ARP). Główne sektory, w których działają spółki Grupy ARP, to: przemysł stoczniowy, kolejnictwo, metale, górnictwo, odlewnictwo, opakowania, tekstylia, turystyka, modernizacja i budowa maszyn. ARP nadzoruje również 89 spółek, w których udziały posiada Skarb Państwa.
ARP zarządza również dwiema Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi w południowo-wschodniej Polsce (Mielec i Tarnobrzeg) i jest właścicielem kompleksów zamkowo-parkowych w Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie (zarządzanych przez Fundację Pro Arte et Historia). Jako część Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, ARP współpracuje z polskimi instytucjami wspierającymi rozwój biznesu.
RAFAMET
129,0000 +21,0000 19,44%