W Szaflarach woda wypływa na powierzchnię. Odwiert ma już 4 km głębokości

„Bardzo wydajne źródło” – tak o pierwszej wodzie z odwiertu geotermalnego w Szaflarach mówią wykonawcy wierceń. Udało się przekroczyć głębokość 4 km i przewiercono się już przez pierwszy poziom wodonośny. Temperatura wody ma 85-87 st. C. „To źródło samo wypływa na powierzchnię” – informują wykonawcy odwiertu, który docelowo ma osiągnąć głębokość nawet 7 km. Zdjęcie

Głębokość odwiertu w Szaflarach przekroczyła już 4 km /Paweł Murzyn  /East News

Głębokość odwiertu w Szaflarach przekroczyła już 4 km /Paweł Murzyn /East News

Reklama

– Mamy już 4 tys. 70 m głębokości i udało się przewiercić pierwszy poziom wodonośny, tak zwany główny w warstwie triasu. Zostały przeprowadzone wstępne testy i mamy bardzo dobrą wydajność tego źródła. To źródło samo wypływające na powierzchnię. Podczas wstępnych badań wypływ osiągał poziom 150 do 200 m sześciennych na godzinę, ale finalnie może być to nawet 200 do 300 m sześciennych. Jesteśmy z tego zadowoleni, bo to oznacza, że otwór będzie pozytywny – ocenił dr inż. Piotr Długosz projektant odwiertu, pełniący nadzór i dozór geologiczny.

Obecnie przebijana jest tzw. warstwa jury. W ciągu doby udaje się przewiercić od 40 do 50 m warstwy. Ekipy wiercące spodziewają się, że za około 400 do 500 m osiągną strop drugiego, głębszego zbiornika, który został zlokalizowany na profilu sejsmicznym podczas badań geologicznych. Jak wyjaśnił Piotr Długosz, ta głębokość do tej pory nie była zbadana pod kątem geotermalnym.

– Ten zbiornik powinien mieścić się pomiędzy głębokością 4,5 tys. – 5 tys. m pod poziomem gruntu i wówczas zbadamy go i przekonamy się, jak wydajne jest to źródło i jaka jest temperatura wody na tej głębokości. Badania sejsmiczne pokazały na tej głębokości strukturę, w której powinna znajdować się gorąca woda – wyjaśnił.

Wiercenie potrwa do połowy 2024 roku. Gorąca woda ma być używana głównie do ogrzewania budynków

Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach rozpoczęło się w kwietniu bieżącego roku. Prace mają potrwać do połowy 2024 r. Na dnie odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150 st. C. Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu.

Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Kto ukradł pieniądze z OFE? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *