W Polsce wyrośnie „las” ładowarek do elektryków? Jest nowy plan

„Biała księga nowej mobilności” – tak nazwano nowy branżowy projekt przyspieszenia rozwoju elektromobilności. To szerokie projekty zmian legislacyjnych sięgające m.in. systemu podatkowego. „Biała księga” obejmuje 120 konkretnych propozycji w 12 kluczowych obszarach – informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”. Zdjęcie

Stacje ładowania elektryków staną się w Polsce powszechne? Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Stacje ładowania elektryków staną się w Polsce powszechne? Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

„Rzeczpospolita” dotarła do kompleksowego projektu zmian legislacyjnych, który w ubiegłym tygodniu trafił na biurka ministrów: klimatu i środowiska, infrastruktury, rozwoju i technologii oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Obejmuje propozycje zniesienia głównych barier hamujących elektryfikację polskiego transportu. Jak sugeruje „Rz”, przede wszystkim w Polsce ma być łatwiej o ładowarkę do aut elektrycznych.

W Polsce przybędzie ładowarek do samochodów elektrycznych

„Białą księgę” przygotowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) przy udziale ponad 250 partnerów.

Kilkadziesiąt postulatów dotyczy infrastruktury ładowania. Proponowane są m.in. nowelizacja prawa energetycznego, prawa budowlanego i ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Reklama

– Zaproponowaliśmy zmiany m.in. w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Operatorzy systemów dystrybucyjnych odpowiadaliby za budowę sieci i przyłącza do miejsca bezpośrednio przy planowanej infrastrukturze ładowania – informuje cytowany przez „Rzeczpospolitą” Jan Wiśniewski, dyrektor Centrum Badań i Analiz PSPA. Takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć sytuacji, gdy punkty przyłączenia są daleko od stacji, przez co inwestycja przestaje się opłacać.

Co ważne – zmienione będą zasady uzyskiwania zgody na montaż ładowarek w halach garażowych w budynkach wielorodzinnych. Obecnie posiadacze elektryków często napotykają na trudności, gdy chcą zamontować swoją stację ładowania w podziemnym garażu.

Będą zachęty podatkowe dla kupujących auta elektryczne?

„Biała księga nowej mobilności” proponuje zmiany podatkowe, które zachęcałyby do zakupu aut elektrycznych. Głównym postulatem jest wprowadzenie możliwości pełnego odliczania VAT przy zakupie i eksploatacji elektryków (ulga dotyczyłaby też zakupu prądu do ładowania pojazdów).

Zmiany w VAT to nie wszystko – autorzy projektu idą dalej i proponują zwolnienie stacji ładowania z podatku od nieruchomości.

Być może zachętą do zakupu elektryka byłaby także ulga w podatku dochodowym, na zakup i instalację prywatnej stacji ładowania.

Rozwój elektromobilności w Europie – Polska na odległej pozycji

Polska nie należy do liderów elektromobilności w Europie – zauważa „Rzeczpospolita”.

„Jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc pod względem rozwoju floty w pełni elektrycznych samochodów. Ich rynkowy udział wynosi ok. 4 proc. i jest trzykrotnie niższy od średniej unijnej, a także niższy od większości krajów regionu, gdzie w Bułgarii jest to 4,8 proc., na Węgrzech – 5,4 proc., Litwie – 7,5 proc., Łotwie – 8,9 proc. czy w Rumuni – 10,6 proc.” – czytamy w „Rz”.

Bardzo wolno rośnie też infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych. W Polsce produkowane są co prawda ogniwa do pojazdów elektrycznych, ale inne kraje Europy mocno inwestują w takie fabryki.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Przestępcy, a nie więźniowie polityczni INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *