USA ogłaszają nowe ograniczenia. Polska „w drugiej kategorii państw”

Administracja USA zapowiedziała w poniedziałek dalsze rozszerzenie restrykcji na eksport chipów i technologii AI. Według doniesień zagranicznych mediów, podjęte w ostatnich dniach prezydentury Joe Bidena nowe regulacje mają ograniczyć liczbę eksportowanych chipów do większości krajów, dając nielimitowane możliwości w tym zakresie tylko najbliższym sojusznikom. Zdjęcie

Ograniczenia eksportu układów AI. Na zdj. prezydent USA Joe Biden /SAUL LOEB /AFP

Ograniczenia eksportu układów AI. Na zdj. prezydent USA Joe Biden /SAUL LOEB /AFP Reklama

Powołując się na raporty Bloomberga, The Register i Tom’s Hardware, serwis trendforce.com podaje, że administracja Joe Bidena podejmuje działania mające zapobiec wywożeniu zaawansowanej technologii do Chin i Rosji. Na takim rozwiązaniu skorzystaliby sojusznicy USA, w tym m.in. Tajwan oraz Korea Południowa.  

„Aby zwiększyć bezpieczeństwo narodowe i siłę gospodarczą USA, niezbędne jest, abyśmy nie przenosili tej krytycznej technologii za granicę i aby światowa sztuczna inteligencja działała na amerykańskich szynach” – czytamy na stronie Białego Domu. A co z Polską? 

Reklama

Trzystopniowy system ograniczeń w handlu chipami z USA

Z analizy przeprowadzonej przez Trend Force wynika, że od grudnia 2024 r. firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) wstrzymała dostawy chipów AI do Chin o wielkości 7 nm i poniżej. Serwis podaje, że nastąpił podział krajów na kategorie. „Brak ograniczeń dotyczy sprzedaży chipów 18 kluczowym sojusznikom i partnerom” – napisano w arkuszu informacyjnym. 

I tak np. nieograniczony dostęp do zaawansowanych technologii opracowanych przez amerykańskie firmy miałyby Stany Zjednoczone i kilkanaście państw sojuszniczych, w tym m.in. Niemcy, Korea Południowa, Tajwan i Japonia. 

Z ograniczeniami obliczeniowymi w zakresie zaawansowanych technologii, jakie uda im się pozyskać, być może będą musiały się zmierzyć kraje Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Meksyku oraz Ameryki Łacińskiej. Bloomberg podaje, że choć nie wiadomo, o jakie procesory graficzne chodzi, to limity mogą objąć około 50 tys. procesorów w najbliższych dwóch latach. 

W trzeciej kategorii mają znaleźć się państwa takie jak Chiny, Rosja, Białoruś czy Iran. W odniesieniu do tych krajów nabycie zaawansowanych technologii dostarczanych przez USA ma być niemożliwe

USA wprowadza zmiany w eksporcie chipów. Ekspert: Znaleźliśmy się w drugiej kategorii państw

„Na podstawie decyzji administracji prezydenta Bidena, Polska jest objęta restrykcjami w imporcie najnowszych chipów NVIDIA” – czytamy w poście opublikowanym we wtorek przez prof. Piotra Sankowskiego, założyciela IDEAS NCBR. Ekspert podkreślił, że choć „na pierwszy rzut oka (limity – red.) wyglądają może niezbyt strasznie”, to „wydźwięk tego dokumentu jest jednoznaczny – żółte kraje powinny zapomnieć o rozwoju własnej superinteligencji„. Na załączonej przez niego mapce widać, że oznaczonym na żółto krajem jest również Polska. 

„A limity mają im wystarczyć tylko do zwykłych zastosowań AI, bo 'ten limit zapewnia, że amerykańska technologia jest dostępna do obsługi zagranicznych rządów, dostawców usług medycznych i innych lokalnych przedsiębiorstw’. Czyli broń boże nie powinniśmy myśleć o jakiś globalnych AI. Żałuje, że ten wpis jest tak negatywny, ale ja osobiście nie rozumiem jak w tej całej konfiguracji geopolitycznej znaleźliśmy się w drugiej kategorii państw” – zauważył prof. Piotr Sankowski.

Rozwiń

Komisarze UE komentują. Są zaniepokojeni zapowiedziami USA

„Jesteśmy zaniepokojeni przyjętymi dziś przez USA środkami ograniczającymi dostęp wybranych państw członkowskich UE i ich przedsiębiorstw do wywozu zaawansowanych czipów AI” – napisali we wspólnym oświadczeniu komisarze UE Henna Virkkunen i Maroš Šefčovič, których słowa przytacza PAP.

Argumentują, że w interesie gospodarki i bezpieczeństwa USA leży również, aby UE kupowała od USA zaawansowane układy sztucznej inteligencji bez ograniczeń. „Ściśle współpracujemy, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa i stanowimy dla USA szansę gospodarczą, a nie zagrożenie dla bezpieczeństwa” – podkreślili. 

Dodali, że podzielili się już swoimi obawami z obecną administracją USA i czekają na konstruktywną współpracę z kolejną administracją USA. „Jesteśmy przekonani, że możemy znaleźć sposób na utrzymanie bezpiecznego transatlantyckiego łańcucha dostaw technologii sztucznej inteligencji i superkomputerów, z korzyścią dla naszych przedsiębiorstw i obywateli po obu stronach Atlantyku” – zaznaczyli. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Lawina wniosków o rentę wdowią Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *