W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odczytany zostanie w poniedziałek wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Danielowi Obajtkowi – wynika z informacji przekazanych przez służby prasowe PE.
Oświęcim, 17.01.2025. Europoseł PiS, były prezes ORLEN S.A. Daniel Obajtek na spotkaniu pn. "Kawa z Obajtkiem", 17 bm. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu. (ad) PAP/Jarek Praszkiewicz (PAP, PAP/Jarek Praszkiewicz)
Służby PE podały, że wniosek został przekazane do Parlamentu Europejskiego 19 grudnia ub.r. przez prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
Jak dotąd do europarlamentu wpłynęły wnioski o odebranie immunitetów europosłom: Grzegorzowi Braunowi, Adamowi Bielanowi, Michałowi Dworczykowi, Maciejowi Wąsikowi, Mariuszowi Kamińskiemu.
Wniosek w sprawie Obajtka będzie szósty. Oficjalnie procedura ws. wniosku w PE rozpoczyna się od odczytania go podczas posiedzenie plenarnego.
Zobacz także:
Obajtek komentuje nowe plany Orlenu. "Kierunek został utrzymany"
Złożenie wniosku przez właściwy organ danego kraju członkowskiego to dopiero pierwszy krok w procedurze uchylenia immunitetu przez PE. Zasady dotyczące korzystania z immunitetu oraz jego uchylenia dokładnie określa art. 9 Regulaminu PE.
Wniosek musi zostać oceniony
Zgodnie z procedurami wniosek musi następnie zostać oceniony na posiedzeniu komisji prawnej PE (JURI) pod względem formalnym i – jeśli zajdzie taka potrzeba – uzupełniony o brakujące dokumenty. Do każdej sprawy zostaje powołany sprawozdawca.
W kolejnym kroku eurodeputowani, których dotyczą wnioski, poproszeni zostaną przez komisję o złożenie wyjaśnień. Ta, po debacie uwzględniającej materiał dowodowy oraz wyjaśnienia posłów, opracuje projekt sprawozdania wraz z zaleceniem i przekaże go przewodniczącej PE. Całość zakończy się głosowaniem plenarnym podczas jednej z sesji Parlamentu, gdzie PE zagłosuje nad uchyleniem immunitetu. Decyzja następnie zostanie publicznie ogłoszona i przekazana zainteresowanym stronom.
Zobacz także:
Obajtek wytoczył działa przeciwko zarządowi Orlenu. Prokuratura reaguje
Jeśli wniosek zostanie uznany za zasadny przez przewodniczącego instytucji, kierowany jest do wspomnianej już siedmioosobowej grupy zajmującej się poselskimi immunitetami, która funkcjonuje przy JURI. Grupa ta rozstrzyga sprawę odebrania immunitetu zgodnie z wnioskiem prokuratorskim danego kraju i przyjmuje raport. Ten jest przedstawiany przewodniczącemu PE, który odczytuje go na sali plenarnej. Jeśli europosłowie nie wnoszą sprzeciwu, immunitet jest uchylany.