Turyści nie będą już płacić lokalnych opłat w Zakopanem? Zapadł ważny wyrok

Podróżny wygrał spór prawny z Zakopanem dotyczący pobierania opłaty lokalnej przez ośrodek. We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił apelację miasta, potwierdzając tym samym orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który uznał za nieważną uchwałę nakładającą taką opłatę. Zdjęcie

Turyści w Zakopanem muszą uiszczać opłatę miejscową /Michal Wozniak/East News /East News

Turyści w Zakopanem muszą zapłacić opłatę lokalną / Michał Woźniak/East News / East News Reklama

We wtorek NSA odrzuciło odwołanie miasta Zakopane, potwierdzając decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w 2023 r. uznał za nieważną uchwałę nakładającą opłatę lokalną na turystów . Skargę kwestionującą tę uchwałę wniósł turysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Bogdan Achimescu. O orzeczeniu NSA poinformowała fundacja ClientEarth Lawyers for Earth, która udzieliła turystom wsparcia prawnego.

„Zgodnie z przepisami , taka opłata może być nałożona tylko na obszarach turystycznych, gdzie jakość powietrza w danej strefie spełnia wymagane normy . Bogdan Achimescu zakwestionował uzasadnienie pobierania tej opłaty w Zakopanem, argumentując – i uzasadniając swoje roszczenie – że jakość powietrza w tym miejscu nie spełnia kryteriów nałożenia tej opłaty . Sąd po raz kolejny zgodził się z jego stanowiskiem” – stwierdził Szymon Żuławiński, reprezentujący fundację, po ogłoszeniu wyroku. Zauważył, że jest to znaczące orzeczenie, które może wpłynąć na inne destynacje turystyczne.

Reklama

Burmistrz Zakopanego broni opłaty lokalnej

Zdaniem prezydenta Zakopanego, Łukasza Filipowicza, decyzja NSA jest niesprawiedliwa, ponieważ miasto zmaga się z konsekwencjami zanieczyszczenia powietrza w całym regionie, mimo podejmowanych przez nie wysiłków na rzecz poprawy jakości powietrza.

„Opłata lokalna pobierana jest w obrębie strefy ekologicznej. Turyści, którzy ją odwiedzają, korzystają z czystego powietrza, ale ponieważ strefa obejmuje niemal całe województwo, my jako miasto jesteśmy odpowiedzialni za zanieczyszczone powietrze w innych częściach województwa, dlatego też opłata lokalna została nam cofnięta . To jest bardzo niesprawiedliwe, bo Zakopane podejmuje wysiłki. Faktycznie, kiedyś warunki były gorsze, ale teraz nastąpiła znaczna poprawa” – podkreślił Łukasz Filipowicz. Dodał, że od 2022 roku miasto spełnia normy jakości powietrza.

Prezydent nie ukrywa zamiaru Zakopanego ponownego wprowadzenia opłaty na podstawie nowej uchwały przyjętej podczas ostatniej sesji rady miasta . Zamierza również zabiegać o ustanowienie podatku turystycznego. Prezydent Zakopanego twierdzi, że lokalna opłata generuje dla miasta około 5 milionów złotych rocznie, które mogą zostać wykorzystane na modernizację infrastruktury w odpowiedzi na zwiększoną aktywność turystyczną.

To kolejny pozew administracyjny wniesiony przeciwko Zakopanemu przez Bogdana Achimescu. W 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że Zakopane niesłusznie nałożyło opłatę lokalną z powodu zanieczyszczenia powietrza. Wówczas sąd nakazał Zakopanemu, przed wydaniem ostatecznego orzeczenia, zwrot opłaty lokalnej skarżącemu, Bogdanowi Achimescu, który odwiedził miasto w 2015 r. Zakopane odwołało się od tego orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W 2018 r. odwołanie zostało odrzucone.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2007 r. władze lokalne mogą nakładać opłaty lokalne lub klimatyczne, jeśli w danej lokalizacji spełnione są określone warunki. Rozporządzenie określa między innymi kryteria, standardy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, klimatu i walorów krajobrazowych .

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Gigantyczne dotacje do zwrotu. Łącznie 90 mln zł Wydarzenia 24

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *