Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego jest, jak zauważa NBP, „korektą” w odpowiedzi na czynniki makroekonomiczne, w tym spadającą inflację. Analitycy sugerują, że jest to zaledwie początek serii zmian, a w nadchodzących miesiącach można się spodziewać dalszych obniżek.
/ Andrzej Iwanczuki/REPORTER / East News
W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych – o 0,5 punktu procentowego . W rezultacie stopa referencyjna spadła do 5,25 procent. Jest to pierwsza korekta od października 2023 r.
Obniżkę stóp procentowych przypisuje się m.in. niższej inflacji.
Pierwsze wskazówki dotyczące potencjalnej obniżki stóp procentowych zostały przedstawione przez prezesa NBP Adama Glapińskiego w kwietniu. Skala obniżki była przewidywalna – większość prognoz sugerowała redukcję o 50 punktów bazowych. Jak szczegółowo opisano w oświadczeniu NBP, decyzja została podjęta pod wpływem sytuacji makroekonomicznej zarówno w kraju, jak i za granicą. Zauważono, że obniżka stóp procentowych była reakcją na spadek bieżącej i prognozowanej inflacji, zmniejszony wzrost płac i słabsze wskaźniki ekonomiczne .
„W Polsce dostępne dane wskazują, że roczna dynamika aktywności gospodarczej w I kw. 2025 r. była prawdopodobnie niższa od oczekiwanej i nieznacznie niższa niż w IV kw. roku poprzedniego (…) Rynek pracy nadal charakteryzuje się niskim bezrobociem i znaczną liczbą pracujących osób , chociaż zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 r. było niższe niż rok wcześniej. Wzrost wynagrodzeń pozostaje znaczący , ale dane z sektora przedsiębiorstw wskazują na spadek dynamiki wynagrodzeń. Według wstępnego szacunku GUS roczna inflacja CPI w kwietniu 2025 r. spadła do 4,2 proc. (w porównaniu z 4,9 proc. w marcu br.). Ten spadek rocznej inflacji wynikał głównie ze słabnącego wpływu ubiegłorocznej podwyżki VAT w kwietniu na dynamikę cen żywności, obok spadających cen paliw w wyniku spadku cen ropy naftowej i słabszego dolara” – zauważa NBP.
Reklama
Ekonomiści ING podkreślają, że decyzja o obniżce stóp procentowych była „długo oczekiwana” .
Zwiększać
„Przed dzisiejszą obniżką realna stopa procentowa (ex ante) była najwyższa od początku 2015 r. i wynosiła 2,4 proc. Lepsze perspektywy inflacji stwarzają przestrzeń do dalszych cięć ” – podkreślili.
Czy to dopiero początek obniżek stóp procentowych?
Eksperci Banku Pekao obliczyli, że na obniżkę stóp czekaliśmy 581 dni. Uważają, że „ w czerwcu zobaczymy kolejną obniżkę o 50 pb ”, po czym nastąpi przerwa.
Zwiększać
Analitycy PKO BP prognozują również, że to dopiero początek zmian stawek. „Naszym zdaniem Rada obniży stopy jeszcze dwa razy w tym roku: latem, gdy inflacja spadnie poniżej progu 3,5% r/r, oraz jesienią, gdy pojawią się wiarygodne dane wskazujące (naszym zdaniem) na stabilność cen energii dla gospodarstw domowych pomimo ich odmrożenia. Przewidujemy, że do końca 2025 r. stopa referencyjna wyniesie 4,75%. W przyszłym roku spodziewamy się dalszych obniżek o łączną kwotę 100 pb, ostatecznie osiągając 3,75%” – stwierdzili.
Zwiększać
Ekonomiści z mBanku porównali najnowsze komunikaty NBP z tymi sprzed miesiąca:
Zwiększać
Oni również spodziewają się, że czerwiec przyniesie dalsze zmiany stóp procentowych.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News