Powódź w południowej Polsce. Firmy organizują pomoc dla poszkodowanych

Powódź 2024 w Polsce spowodowała katastrofalne zniszczenia w dziesiątkach miejscowości. W reakcji na klęskę żywiołową największe firmy handlowe i usługowe podejmują działania na rzecz pomocy powodzianom. Wsparcie dla poszkodowanych przekazał m.in. właściciel Biedronki, czyli firma Jeronimo Martins, a także Grupa Muszkieterów, zarządzająca sklepami Intermarche. W działania włączył się też InPost, który udostępni swój tabor w celu bezpłatnego dowozu darowizn dla powodzian. Zdjęcie

Powódź 2024 w Głuchołazach na Opolszczyźnie /Michał Dubiel /Reporter

Powódź 2024 w Głuchołazach na Opolszczyźnie /Michał Dubiel /Reporter Reklama

Rozmiar zniszczeń spowodowanych przez powódź 2024 na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku zmobilizował do działań pomocowych największe firmy w kraju.

Pomoc dla powodzian. Biedronka i Grupa Muszkieterów przekazują wodę i żywność

Jak czytamy na portalu Wiadomości Handlowe, już w weekend z pomocą poszkodowanym ruszył właściciel sieci Biedronka, firma Jeronimo Martins. Ciężarówka z paletami żywności od Biedronki została wysłana do Głuchołaz w powiecie nyskim. To jedno z miast, które najbardziej ucierpiały w wyniku żywiołu.

Reklama

W niedzielę, 15 września specjalny sztab kryzysowy zwołała Grupa Muszkieterów. To właściciel sieci Intermarche i Bricomarche. Od razu po spotkaniu poinformowano: „Sztab kryzysowy podjął decyzję o przekazaniu pomocy dla ofiar powodzi w Głuchołazach. Jeszcze dziś (w niedzielę – red.) o 18.00 rozpocznie się przygotowanie pierwszych transportów z wodą, które w trybie pilnym wyruszą do tego miasta”.

Powódź 2024 na południu Polski. Pod wodą sklepy Żabka, Castorama, Lidl, Leclerc

Ale sieci handlowe same też będą potrzebować pomocy. Jak donosi serwis Kłodzko24, w weekend zalana została Biedronka w Ścinawce Średniej. Ucierpiały też niektóre placówki sieci Netto zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce, o czym poinformował Anders Hagh, prezes Salling Group, która zarządza sklepami pod tym szyldem.

Serwis Money.pl pisze z kolei, że około 80 sklepów sieci Żabka zostało zamkniętych w związku z powodzią. Są to głównie sklepy w okolicy Kłodzka. Do części wdarła się woda, inne zamknięto z powodu braku prądu lub na skutek zarządzenia ewakuacji przez służby. Żabka zapowiedziała, że wesprze swoich franczyzobiorców – a także ludność cywilną z poszkodowanych miejscowości. Money.pl donosi, że z centrum logistycznego Żabki wyjedzie dziś tir z wodą i produktami o długim terminie przydatności do spożycia.

Z filmów „z lotu ptaka” udostępnionych w mediach społecznościowych widać też, że ucierpiało wiele placówek handlowo-usługowych w centrum położonej u stóp Karkonoszy Jeleniej Góry. Zalana jest Castorama, Lidl, E. Leclerc, a także restauracja McDonald’s i stacje paliw Circle K oraz BP.

Prezes InPostu organizuje pomoc dla powodzian

O włączenie się biznesu w pomoc powodzianom zaapelował w serwisie LinkedIn Rafał Brzoska, prezes InPostu. 

„Ostatnie dni i godziny przyniosły nam dramatyczne informacje o katastrofalnej powodzi, która nawiedziła południową Polskę, szczególnie region Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Skala zniszczeń jest ogromna – zalane domy, firmy, ewakuacje całych miejscowości to tylko część tego, z czym obecnie mierzą się lokalne społeczności. W obliczu takiej tragedii postanowiliśmy działać!” – napisał na swoim profilu.

Brzoska poinformował, że jego firma postanowiła uruchomić w poniedziałek cały dostępny tabor drogowy, by „dostarczać nieodpłatnie pomoc napływającą z różnych regionów kraju w rejon klęski żywiołowej”.

„Uruchomimy również dedykowany bezpłatny serwis dostaw gotowych paczek pomocowych dla wszystkich, którzy takie paczki będą chcieli wysłać do potrzebujących. Proszę każdą firmę i korporację, by pilnie dzisiaj przyłączyła się do naszej akcji” – dodał Brzoska, zaznaczając, że chętni do włączenia się w akcję pomocową mogą też kontaktować się z nim osobiście.

W niedzielę wieczorem ruszyła też zbiórka na powodzian wśród przedsiębiorców skupionych wokół Rady Polskich Przedsiębiorców przy Pracodawcach RP, wśród członków Polskiej Rady Biznesu oraz międzynarodowej organizacji biznesowej Corporate Connections. O jej efektach informował również Rafał Brzoska: „(…) udało nam się już zebrać ponad 3 miliony złotych i zbiórka nabiera rozpędu!”. Rano zaś ruszyła zbiórka publiczna „Przedsiębiorcy powodzianom” w serwisie siepomaga.pl. „Zebrane środki przeznaczymy na pomoc poszkodowanym, przede wszystkim zakup wody, suchego prowiantu oraz środków czystości i higieny osobistej” – poinformował prezes InPostu.

PCK i Caritas działają w rejonach dotkniętych powodzią. Pomagają też Niemcy

W regionach dotkniętych powodzią działa też już intensywnie Polski Czerwony Krzyż i Caritas Polska. Krakowski Caritas poinformował, że uruchomił zbiórkę na rzecz powodzian. Dodatkowo, decyzją Metropolity Krakowskiego, Archidiecezja Krakowska poprzez Caritas oraz z pomocą Arcybractwa Miłosierdzia przekaże pierwszą doraźną pomoc powodzianom w wysokości pół miliona złotych.

Pomoc do Polski dociera także z Niemiec, o czym dowiadujemy się z lokalnego jeleniogórskiego serwisu JG24.PL. „Informujemy, że dotarła do nas pomoc humanitarna z Niemiec. Dzięki dobrej współpracy Polski Czerwony Krzyż (PCK) i Deutsches Rotes Kreuz Sachsen, możemy otworzyć kolejny punkt dla osób ewakuowanych z terenów zalanych. Dotarły do nas łóżka, koce, oraz przybory higieniczne” – czytamy w serwisie.

Wesprzeć powodzian mogą też Polacy w różnych częściach kraju. Akcję zbierania darów, m.in. żywności czy środków czystości, uruchomiła już Warszawa. Dary można przekazywać od poniedziałku rano do specjalnie zorganizowanych punktów we wszystkich urzędach dzielnic na terenie stolicy; dary można także przekazywać do magazynu Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” przy ul. Koszykowej.

W poniedziałek przed południem Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poinformowała w mediach społecznościowych, że uruchamia „swoje środki w wysokości 40 milionów złotych na zakup środków pierwszej potrzeby” dla poszkodowanych w wyniku powodzi.

„W razie pilnej potrzeby jesteśmy także gotowi uruchomić zbiórkę na ten cel” – dodała Fundacja WOŚP.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Dariusz Blocher, Unibep: Będziemy musieli powoli rozbierać budynki z wielkiej płyty INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *