Polska obszarem rosyjskiej cyberwojny. „Jest strategicznym celem ataków”

Polska jest strategicznym celem cyberataków Rosji. Podczas rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 roku prezydencji w Unii Europejskiej będzie dążyć do utworzenia europejskiego funduszu cyberbezpieczeństwa. Będzie też się starała wskazać kierunki deregulacji, które powinny spowodować, że europejska gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna. Zdjęcie

Polska będzie dążyć do utworzenia europejskiego funduszu cyberbezpieczeństwa /123RF/PICSEL

Polska będzie dążyć do utworzenia europejskiego funduszu cyberbezpieczeństwa /123RF/PICSEL Reklama

– Budowanie przewagi konkurencyjnej musi opierać się na fundamentach, które nie hamują rozwoju. Przeregulowana Europa to Europa słabnąca, nie szukająca nowych rozwiązań – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas listopadowego Open Eyes Economy Summit odbywającego się w Krakowie.

– Polska w prezydencji powinna być jak mapa, która wskaże kierunek – dodał.

Ogłoszony we wrześniu raport byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego i byłego premiera Włoch Mario Draghiego „Przyszłość konkurencyjności Europy” wskazuje m.in. na fakt, że 60 proc. przedsiębiorstw w Unii uważa regulacje za przeszkodę dla inwestycji, a 55 proc. małych i średnich firm wskazuje przeszkody regulacyjne i obciążenia administracyjne jako największe wyzwanie w swojej działalności. Zwraca uwagę, że m.in. sektory czystych technologii i cyfrowy napotykają na bariery regulacyjne będące przeszkodą dla innowacji, komercjalizacji i skalowania biznesu w Europie. Jest bardzo prawdopodobne, że raport Mario Draghiego stanie się fundamentem polityki nowej Komisji Europejskiej.

Mamy kłopot ze sztuczną inteligencją

Tymczasem w tym roku weszło w życie europejskie prawo AI Act regulujące użycie sztucznej inteligencji (AI). AI Act ma być elementem strategii cyfrowej Unii i zapewnić lepsze warunki rozwoju i użytkowania tych innowacyjnych rozwiązań. Prawo jest jednak przez wielu ekspertów krytykowane jako ograniczające i hamujące innowacyjność, a nie wspomagające jej rozwój.

Reklama

Niedawno na łamach „Wall Street Journal” Jason Furman, były szef doradców ekonomicznych prezydenta USA Baracka Obamy opublikował artykuł, w którym wskazuje, że „surowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące AI utrudniają postęp w tym zakresie”. Ponieważ USA przygotowują także regulacje sztucznej inteligencji, Jason Furman przestrzega przed powtórzeniem „błędów”, jakie popełnił europejski ustawodawca, spowodowanych „nadmiarem ostrożności”.

„Analiza kosztów i korzyści wymaga, aby regulatorzy myśleli nie tylko o ryzyku AI, ale także o ryzyku wynikającym z wolniejszego rozwoju AI (…) – napisał.

Ministerstwo Cyfryzacji będzie odpowiedzialne za transpozycję AI Act do polskiego prawa.   

– Pracujemy nad wdrożeniem AI Act, gdzie na zawsze pozostanie człowiek jako podmiot (…)

Europa musi wyraźnie powiedzieć, że sztuczna inteligencja jest dla wsparcia człowieka, a nie dla zastępowania człowieka (…) Wdrażanie takich elementów powinno mieć wpływ na standardy światowe – mówił Krzysztof Gawkowski.

– Pierwszym wyzwaniem jest dobre implementowanie prawa, które jest przyjęte, niż wdrażanie nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej skomplikują życie (…) nie będziemy tworzyć nowych rozwiązań, które ograniczą nam rozwój – dodał.

W Polsce trwa cyberwojna

Minister przyznał, że Polska stała się obszarem rosyjskiej cyberwojny i jest najbardziej atakowanym cybernetycznie krajem w Europie. Dlatego m.in. Polska w czasie prezydencji w Unii będzie dążyć do powołania europejskiego funduszu cyberbepieczeństwa. Miałby on powstać także po to, żeby w Europie zostawali specjaliści od technologii oraz od cyberbezpieczeństwa i tworzyć dla nich system zachęt finansowych. 

– Polska jest strategicznym celem ataków Rosji – powiedział Krzysztof Gawkowski.

– Chcemy, żeby w czasie prezydencji powstał europejski fundusz cyberbezpieczeństwa – dodał.

Dane pokazują, że w I kwartale tego roku w Polsce nastąpił wzrost ataków DDoS o 330 proc. W czwartek ofiarą takiego ataku padło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Liczba i wartość oszukańczych transakcji w systemie finansowym podwoiła się od 2020 roku. CERT Polska obsłużył w 2023 roku o 100 proc. więcej incydentów niż rok wcześniej.

Wojna w cyberprzestrzeni na pewno nie skończy się szybko – mówił minister.

Jak prowadzić transformację cyfrową

Polska będzie chciała wprowadzić także na agendę unijną dyskusję mającą na celu wypracowanie wspólnego europejskiego poglądu jak wdrażać transformację cyfrowa. Zgodnie z celami Unii Europejskiej na transformację cyfrową przeznaczone jest 21,28 proc. Funduszu NextGeneration EU.

– Albo z transformacji cyfrowej uczynimy wspólny interes albo będziemy rozbijani, co nie wiadomo jak się skończy – powiedział Krzysztof Gawkowski.

W czwartek premier Donald Tusk wraz z ministrami spotkał się w Warszawie z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą oraz Konferencją Przewodniczących Grup Politycznych PE, żeby omówić z nimi plany polskiej prezydencji.

 Priorytetem – o czym pisaliśmy już w Interii – będzie szeroko rozumiane bezpieczeństwo,  przede wszystkim militarne, a także dążenie do odzyskania konkurencyjności europejskiej gospodarki.

Dzień wcześniej podczas spotkania z Sekretarz Generalną Rady UE Thérèse Blanchet premier powiedział:

– Konkurencyjność gospodarki, asertywność Europy oraz suwerenność, rozumiana jako zdecydowana obrona interesów europejskich, muszą stać się rzeczywistością, a nie jedynie postulatem.

Jacek Ramotowski

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polacy biorą coraz więcej chwilówek Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *