Otrzymujemy 4,6 miliarda paczek z Chin rocznie. „Usługi są przeciążone”.

Chińskie platformy e-commerce, takie jak Temu, Shein i AliExpress, zalewają Europę miliardami tanich paczek, obchodząc unijne przepisy, jak donosi „Rzeczpospolita”. W 2024 roku do UE trafiło 4,6 miliarda małych paczek, każda o wartości poniżej 150 euro. Bruksela wyraża zaniepokojenie: sytuacja ta zagraża bezpieczeństwu konsumentów i uczciwej konkurencji rynkowej.

Zdjęcie

Trafia do nas 4,6 mld przesyłek z Chin rocznie.

Otrzymujemy 4,6 miliarda przesyłek z Chin rocznie. „Służby celne są przeciążone” / KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News / Reklama East News

Komisja Europejska ujawniła plany zniesienia progu 150 euro, który zwalnia przesyłki spoza UE z opłat celnych , choć zmiana ta nie została jeszcze wprowadzona. Dostawcy z Chin, w tym Temu, AliExpress i Shein, wykorzystują to, unikając przestrzegania rygorystycznych unijnych norm bezpieczeństwa i certyfikatów, donosi „Rzeczpospolita”.

Chińskie platformy omijają przepisy UE

Wyzwaniem są również rosnące koszty operacyjne, częściowo wynikające z polityki klimatycznej . Wydatki te stawiają europejskich dostawców w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej w stosunku do chińskich kontrahentów. Tylko w 2024 roku spoza UE wysłano 4,6 miliarda paczek o wartości poniżej 150 euro.

Reklama

„Służby celne UE borykają się z problemem odprawy 4,6 miliardów paczek rocznie wysyłanych przez sprzedawców detalicznych spoza UE bezpośrednio do klientów indywidualnych” – donosił w maju Financial Times.

„Jesteśmy świadkami gwałtownego wzrostu liczby małych paczek”

Michael McGrath, komisarz UE ds. ochrony konsumentów, podkreślił konieczność regulacji handlu z Chinami. „Obserwujemy gwałtowny wzrost liczby małych przesyłek wwożonych do UE” – stwierdził McGrath, cytowany przez „The Guardian”. „ Ta skala naraziłaby każdy system na ogromne obciążenie ” – dodał.

Na początku tego miesiąca raport Parlamentu Europejskiego ujawnił, że większość niebezpiecznych i nielegalnych produktów trafiających na rynek UE pochodzi z małych przesyłek wysyłanych przez chińskie platformy. Komisja Europejska wszczęła formalne dochodzenie w sprawie Temu w październiku ubiegłego roku. Wstępne ustalenia sugerują, że platforma nie podjęła odpowiednich działań w celu rozwiązania problemu sprzedaży produktów naruszających przepisy UE. Ponadto Bruksela bada sprawę Shein pod kątem potencjalnych naruszeń praw konsumentów, w tym wprowadzających w błąd promocji i oszukańczych zapewnień o zrównoważonym rozwoju.

Raport wskazuje, że organy celne napotykają znaczne trudności w nadzorowaniu takich przesyłek . Autor raportu, europoseł Salvatore De Meo z Europejskiej Partii Ludowej, zwrócił uwagę, że brak skutecznych mechanizmów kontroli „zagraża bezpieczeństwu konsumentów i stawia w niekorzystnej sytuacji przedsiębiorstwa przestrzegające przepisów”.

Wideo: Do uruchomienia odtwarzacza wideo wymagany jest JavaScript. „Szczerze o pieniądzach”: Od nauki do biznesu. Szczere o pieniądzach

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *