W środę Agencja Uzbrojenia sfinalizowała umowę na zakup 18 radarów nadzoru wybrzeża. Wicepremier i minister obrony narodowej zapewnił, że „konieczne jest jak najskuteczniejsze zabezpieczenie polskiego wybrzeża”. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że system stacji radarowej wzmocni również Tarczę Wschodnią i wzmocni NATO.
/ Marysia Zawada/REPORTER / Reportera
Polsko-izraelskie konsorcjum podpisało umowę na dostawę 18 radarów dozoru wybrzeża ELM-2238X STAR-X oraz systemów wykrywania celów niskolatających. Wartość kontraktu wynosi około 430 milionów złotych. Radary mają zostać dostarczone do Polski w latach 2027-2030.
Nowe radary dla bezpieczeństwa Polski na Bałtyku
Agencja Uzbrojenia (AU) zawarła umowę na radary z konsorcjum, w którego skład wchodzą KenBIT Sp. z o.o. i ELTA SYSTEMS LTD:
„Dziś sfinalizowaliśmy umowę na system radarowy, który zostanie zainstalowany wzdłuż polskiego wybrzeża i będzie monitorował to, co dzieje się na morzu i w powietrzu” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, który był obecny na uroczystości podpisania umowy.
Wicepremier przypomniał uczestnikom, że po przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym akwenem sojuszu . Zauważył również, że od tego czasu rosyjska taktyka wojny hybrydowej uległa eskalacji:
Reklama
„Naruszenia przestrzeni powietrznej, zrywanie kabli na dnie Morza Bałtyckiego , zakłócenia sygnału GPS – wszystkie te czynniki stwarzają pilną potrzebę optymalnego zabezpieczenia polskiego wybrzeża , zapewnienia bezpieczeństwa szlaków komunikacyjnych i transportowych, a także infrastruktury krytycznej” – powiedział minister obrony narodowej.
Ministerstwo Obrony Narodowej inwestuje w radary do obrony Morza Bałtyckiego i Wschodu.
Według Władysława Kosiniaka-Kamysza, sieć 18 stacji radarowych będzie miała dodatkowy wpływ na Tarczę Wschodnią i regiony graniczące z Obwodem Kaliningradzkim, co ma „uzupełnić naszą kompleksową strategię podnoszenia bezpieczeństwa państwa polskiego do najwyższych standardów”. Minister Obrony Narodowej podkreślił, że „ jest to inwestycja w polską innowacyjność technologiczną ” i wyraził wdzięczność wszystkim stronom zaangażowanym w podpisanie umowy.
Paweł Bejda, wiceszef MON, dodał, że każde wzmocnienie polskiego wybrzeża jest także „ gestem w stronę sojuszników z NATO i demonstracją zaangażowania Polski w wypełnianie ciążących na niej zobowiązań”.
Radary ułatwią identyfikację zagrożeń
Jak podaje Agencja Uzbrojenia, „trójkoordynacyjne radary przybrzeżne przeznaczone do monitorowania celów naziemnych i nisko latających umożliwią jednoczesne wykrywanie, identyfikację i śledzenie wielu obiektów w obrębie regionu przybrzeżnego”.
Unia Afrykańska wskazuje, że „zakup radarów zapewni pokrycie polskiego wybrzeża , umożliwiając precyzyjną lokalizację licznych jednostek nawodnych w południowej części basenu Morza Bałtyckiego, a także namiar, azymut i wysokość nisko latających śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych, samolotów i pocisków znajdujących się w zasięgu działania radarów”.
System radarowy został również zaprojektowany do instalacji na statkach , zwiększając ich zdolność do wykrywania celów i obserwacji morza i powietrza. Radary te będą wykorzystywać zaawansowane algorytmy, aby precyzyjnie rozróżniać zagrożenia działające w złożonym środowisku elektromagnetycznym.
Do uruchomienia odtwarzacza wideo wymagany jest JavaScript. Polsat News