Intel na celowniku giganta branży chipów. Szykuje się rekordowa transakcja?

Amerykańską giełdę i sektor nowych technologii do białości rozgrzały doniesienia, że Intel – jeden z największych na świecie producentów układów scalonych – może zostać przejęty przez innego giganta branży chipów, firmę Qualcomm. Miała ona już zwrócić się do Intela w sprawie przejęcia. Transakcja, jeśliby do niej doszło, byłaby rekordową akwizycją w branży produkcji półprzewodników. Zdjęcie

Główna siedziba Intela w Santa Clara w Kalifornii. Amerykańskie media donoszą, że przejęciem firmy zainteresowany jest Qualcomm /Justin Sullivan /AFP

Główna siedziba Intela w Santa Clara w Kalifornii. Amerykańskie media donoszą, że przejęciem firmy zainteresowany jest Qualcomm /Justin Sullivan /AFP Reklama

O tym, że Qualcomm jest zainteresowany przejęciem Intela, donoszą amerykańskie media, m.in. „Wall Street Journal” i agencja Bloomberg. Informacje te od razu poprawiły notowania giełdowe Intela, które ostatnio znajdowały się pod presją z uwagi na trudności, z jakimi mierzy się firma. 

Za to cena akcji Qualcomm spadła – inwestorzy dostrzegają bowiem ryzyka związane z potencjalnym przejęciem borykającej się z kłopotami siostrzanej spółki, choć, jak podkreśla Bloomberg, akwizycja ta mogłaby uczynić z Qualcomm wiodącą markę w branży komputerów osobistych i tradycyjnych komputerów serwerowych. Qualcomm stara się bowiem poszerzać zakres działalności i wychodzić poza swoją główną specjalizację, jaką jest produkcja chipów do urządzeń mobilnych.

Reklama

Problemy Intela. Gigant wstrzymał inwestycję koło Wrocławia

Jednym z przejawów wspomnianych problemów Intela jest wstrzymanie do 2026 roku planów inwestycyjnych firmy związanych z budową fabryk półprzewodników w Niemczech i w Polsce. Sytuacja finansowa Intela pogarsza się, sprzedaż spada i korporacja szuka oszczędności. 

Przypomnijmy – w czerwcu 2023 r. Intel ogłosił inwestycję o łącznej wartości około 4,6 mld dolarów w budowę zakładu integracji i testowania półprzewodników w Miękini koło Wrocławia. Firma zapowiedziała, że w nowym zakładzie pracę znajdzie około 2 tys. osób. Komisja Europejska dała Polsce zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla tej inwestycji. Niestety, w poniedziałek 16 września minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że decyzją Intela budowa fabryki zostanie odłożona w czasie.

Na początku sierpnia Intel ogłosił, że w 2025 r. chce zaoszczędzić ok. 10 mld dolarów. Na obecny rok firma zapowiedziała obniżenie nakładów inwestycyjnych o 20 proc. Firma dokona też redukcji 15 tys. miejsc pracy.

Qualcomm przejmie Intela? To byłaby największa transakcja w historii branży półprzewodników

Intel, mający siedzibę w Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA, powstał w 1968 roku. Firma jest notowana na giełdzie NASDAQ. To jej dziełem są mikroprocesory z rodziny x86, znajdujące się w większości komputerów osobistych.  Na całym świecie spółka zatrudnia ponad 121 tys. osób, w tym ok. 10 tys. pracowników w UE.

Qualcomm to twórca procesorów Qualcomm Snapdragon, które są stosowane w różnego rodzaju urządzeniach mobilnych. Firma ma siedzibę w San Diego w Kalifornii, działa od 1985 roku.

Zdjęcie

Qualcomm produkuje procesory Snapdragon, które znajdują się w smartfonach czy tabletach. Na zdjęciu prezes firmy Cristiano Amon /	Christoph Dernbach /AFP

Qualcomm produkuje procesory Snapdragon, które znajdują się w smartfonach czy tabletach. Na zdjęciu prezes firmy Cristiano Amon / Christoph Dernbach /AFP

Agencja Bloomberg zauważa, że wycena rynkowa Intela, wynosząca 93,5 mld dol., stanowi obecnie ok. połowę wyceny Qualcomm. „(…) przejęcie byłoby największą w historii transakcją na rynku półprzewodników i potencjalnie zmieniłoby oblicze branży” – pisze Bloomberg.

Żadna z firm nie skomentowała medialnych doniesień o potencjalnej transakcji. Według „Wall Street Journal”, rozmowy między dwoma gigantami miały miejsce w ostatnich dniach.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Powódź – cena za zmiany klimatu Szczerze o pieniądzach

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *