Ministerstwo Przemysłu poinformowało o zablokowaniu importu węgla z zagranicy. Resort dodał również, iż „trwają też intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek węgla”.
/Piotr Molecki /East News
Informacje te znalazły się w umieszczonej na profilu minister przemysłu Marzeny Czarneckiej relacji z poniedziałkowego spotkania minister z przedstawicielami krajowej sekcji górnictwa węgla kamiennego Solidarności w katowickiej siedzibie resortu.
Strona społeczna pyta o wniosek notyfikacyjny dla branży
Jak przekazali przedstawiciele MP, było ono poświęcone m.in. „bieżącemu funkcjonowaniu największych spółek górniczych Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Południowego Koncernu Węglowego i Lubelskiego Węgla Bogdanka„.
„Przedstawiciele strony społecznej pytali w poniedziałek m.in. o stan zaawansowania prac nad wnioskiem notyfikacyjnym dla branży oraz modelem powiązania dostaw węgla i wytwórców energii tak, aby polski węgiel miał zapewnione stabilne odbiory” – zrelacjonowano.
Reklama
Chodzi o trwające postępowanie dotyczące zmiany wniosku notyfikacyjnego podpisanej w maju 2021 r. umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Wniosek złożony w tej sprawie do Komisji Europejskiej przez poprzedni rząd okazał się wadliwy.
Rozwiń
Import węgla z zagranicy zablokowany. 2024 rok będzie bardzo trudny
Z kolei potrzeba wypracowania modelu współpracy górnictwa z energetyką była już zapowiadana przez minister Czarnecką i ministra aktywów Borysa Budkę, m.in. w dniu powołania resortu, czyli 1 marca br. – dotąd bez szczegółów.
„Minister Czarnecka poinformowała, że podpisano umowę z doświadczoną, specjalizującą się w kwestiach pomocy publicznej, kancelarią prawną, która zajmuję się gruntowną poprawą wniosku, aby mógł być procedowany w bardzo intensywny sposób. W sprawę włączył się także UOKiK” – wskazało w relacji z poniedziałkowego spotkania MP.
„Trwają też intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek węgla. Resort przemysłu zablokował import węgla z zagranicy. Minister Czarnecka dodała, że 2024 r. będzie pod względem zagospodarowania węgla bardzo trudny, ponieważ obowiązują jeszcze umowy handlowe zawierane przez poprzednie zarządy, w tym zarząd PGE Paliwa, ale w 2025 r. MP ma nadzieję rozładować już ten problem” – zasygnalizowali przedstawiciele ministerstwa.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News