Europa się uzbraja. Domański: 150 mld euro na stole

W poniedziałek w Brukseli minister finansów Andrzej Domański oświadczył, że głównym celem polskiej prezydencji w Radzie UE będzie sfinalizowanie programu pożyczek obronnych. UE zamierza udzielić do 150 mld euro pożyczek na uzbrojenie.

Zdjęcie

Europa się zbroi. Domański: Na stole 150 mld euro /Anita Walczewska/East News /East News

Europa się uzbraja. Domański: 150 mld euro na stole / Anita Walczewska/East News / East News Reklama

Minister finansów Andrzej Domański wskazał w Brukseli w poniedziałek, że głównym celem polskiej prezydencji w Radzie UE jest sfinalizowanie unijnego programu pożyczkowego w wysokości 150 mld euro na broń, najlepiej do maja. Źródło w UE wspomniało, że istotny punkt zwrotny jest przewidywany na szczycie z Wielką Brytanią 19 maja.

Umowa obronna UE-Wielka Brytania na horyzoncie

Na szczycie UE-Wielka Brytania w Londynie spodziewane jest podpisanie umowy obronnej . Domański podkreślił, że Brytyjczycy będą mieli dostęp do programu pożyczkowego UE, co pozwoli im, wraz z państwami członkowskimi i Ukrainą, na wspólne zakupy obronne.

Reklama

Przeczytaj: Znaczne finansowanie uzbrojenia Unii Europejskiej. Ujawniono plany KE

W Radzie UE trwają aktywne działania mające na celu opracowanie rozporządzenia, które ustanowi pakiet pożyczkowy SAFE. Podczas wtorkowego spotkania ministrów finansów spodziewano się znacznego postępu w dyskusjach.

Domański powtórzył, że celem jest zapewnienie, aby propozycja była „dopracowana i uwzględniała w jak największym stopniu zróżnicowane interesy narodów europejskich”.

„Naszym celem jest zakończenie prac nad tym programem w trakcie polskiej prezydencji, najlepiej w maju” – oświadczył minister. „Te kilka dodatkowych dni mogłoby stworzyć jeszcze korzystniejsze warunki, szczególnie dla polskiego przemysłu obronnego, i zajmiemy się tym szerzej na jutrzejszym spotkaniu” – dodał. We wtorek w Brukseli zbierze się Rada ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), którą Domański będzie nadzorował w świetle polskiej prezydencji.

Sprawdź: Obawy o wydatki na obronę z KPO? Bruksela wyraża wątpliwości

„Naturalnie, były lub są trwające dyskusje dotyczące szczegółów, takich jak procenty i udział poszczególnych krajów lub bloków. Nie jest moją odpowiedzialnością działanie jako negocjatora, ale naszym najwyższym priorytetem jest wspieranie silnego europejskiego, a szczególnie polskiego, przemysłu zbrojeniowego” – zauważył Domański. Wyjaśnił, że dotyczy to współpracy z państwami spoza UE.

Przedstawiciele polskiej firmy spotykają się z Ursulą von der Leyen

Minister finansów poinformował, że w poniedziałek w Brukseli przedstawiciele polskich firm zbrojeniowych PGZ i WB Electronics spotkali się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen . Spotkanie odbyło się podczas drugiego Forum Przemysłu Obronnego UE-Ukraina.

Oczekuje się, że sześćdziesiąt pięć procent komponentów uzbrojenia finansowanych przez program pożyczkowy będzie pochodzić z krajów UE lub Ukrainy. Projekt rozporządzenia, obecnie rozpatrywany przez państwa członkowskie w Radzie UE, sugeruje również, że przy nabywaniu bardziej złożonych systemów, kluczowe jest zachowanie pełnej kontroli nad projektem sprzętu obronnego przez wykonawców. Według KE środek ten pomoże uniknąć zależności od skomplikowanych systemów spoza UE.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Mleka i miodu jest niewiele”. Były minister finansów o polskiej gospodarce Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *