Dombrovskis ostrzega Chiny: Nie zalewajcie innych rynków towarami

Valdis Dombrovskis, komisarz UE ds. gospodarczych, opisał dyskusje jako „jeszcze nie w dojrzałej fazie” i stwierdził, że „wciąż potrzeba znacznego wysiłku, aby osiągnąć porozumienie” po jego pobycie i spotkaniach w USA. Podkreślił, że celem negocjacji nie jest VAT, który Donald Trump uważa za jedną z niekorzystnych przeszkód w handlu USA-UE.

Zdjęcie

Valdis Dombrovskis, unijny komisarz ds. gospodarki /AFP

Valdis Dombrovskis, komisarz UE ds. gospodarki / AFP Reklama

Nasze dyskusje nie są jeszcze na zaawansowanym etapie i wciąż musimy wykonać wiele pracy, aby sfinalizować porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych taryf, zauważył komisarz UE ds. gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z ministrem finansów USA Scottem Bessentem.

Cła USA wywołały większe zainteresowanie handlem i inwestycjami w UE

Jednocześnie Dombrovskis potwierdził, że nałożenie ceł przez USA spowodowało wzrost zainteresowania handlem i inwestycjami w UE ze strony innych państw.

Komisarz UE odniósł się do swojej wizyty w Waszyngtonie, która zbiegła się z wiosennymi spotkaniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, podczas których w piątek rozmawiał również z sekretarzem skarbu USA Scottem Bessentem. Dombrovskis przyznał, że dyskusje dotyczące umowy handlowej z USA w celu zniesienia taryf wprowadzonych przez Donalda Trumpa „nie są jeszcze w fazie dojrzałej” i wymagają „dużo pracy”. Wskazał, że spodziewa się większej jasności ze strony USA co do swoich intencji. Niemniej jednak wyraził optymizm, że umowa może zostać sfinalizowana przed zakończeniem zawieszenia taryf w lipcu.

Reklama

Komisarz twierdził jednak, że jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, UE jest gotowa odpowiedzieć i podkreślił, że Bruksela zamierza znieść nie tylko 20% cła ustanowione 2 kwietnia, ale także 25% cła na stal, aluminium i samochody . Zauważył również, że negatywne skutki tych ceł będą odczuwalne bardziej dotkliwie w USA niż w UE, szacując ich wpływ na 0,8% PKB USA w 2025 r. i 1,3% w 2026 r., w porównaniu z zaledwie 0,2% PKB UE.

Kraje UE chcą zwiększyć import LNG ze Stanów Zjednoczonych

Łotewski urzędnik zauważył, że kraje UE są gotowe zwiększyć import amerykańskiego LNG i zaproponowały obniżenie taryf na towary przemysłowe do zera. Zauważył jednak, że chociaż Amerykanie wykazali „pewne zainteresowanie” tą propozycją, chcą również omówić inne nieokreślone obszary. Wyjaśnił, że kwestia podatku VAT podniesiona przez Amerykanów, która według Trumpa stanowiłaby przeszkodę w handlu, nie podlega negocjacjom.

Zapytany, czy działania amerykańskich władz przyczyniły się do wzrostu zainteresowania handlem z Unią Europejską, urzędnik potwierdził, że cła Trumpa dały „dodatkowy impuls” do wzmocnienia relacji handlowych, a także przyciągnęły inwestycje do UE z innych krajów. Podkreślił, że UE już sfinalizowała warunki umowy handlowej z Mercosurem i Meksykiem, a obecnie trwają negocjacje z Indiami, Indonezją, Tajlandią, Filipinami, podczas gdy Kanada i Wielka Brytania również starają się wzmocnić istniejące umowy.

„Z perspektywy UE zależy nam również na dywersyfikacji handlu, która służy wzmocnieniu odporności naszej gospodarki, a także utrzymaniu opartego na zasadach międzynarodowego systemu handlowego” – stwierdził Komisarz.

Dombrovskis przestrzega Chiny: Unikajcie zalewania innych rynków towarami

Jednocześnie Dombrovskis przestrzegł Chiny, które zostały odcięte od rynku amerykańskiego przez cła, przed „zalewaniem innych rynków tymi towarami, ponieważ może to doprowadzić do zakłóceń i odpowiednich działań odwetowych”.

Łotewski komisarz wspomniał, że podczas dyskusji w Waszyngtonie poruszył również kwestię wojny na Ukrainie , nalegając, aby każde porozumienie pokojowe zapewniało rozwiązanie, które jest „sprawiedliwe i trwałe, a nie tylko dawało Rosji okazję do przegrupowania się i kontynuowania agresji po przerwie”. Zauważył również, że podczas rozmów z ukraińskim ministrem finansów Serhijem Marczenką omawiał dalszą pomoc finansową dla Ukrainy i scenariusze na rok 2026. Powtórzył, że UE jest zdecydowana kontynuować swoje wsparcie dla Ukrainy „polityczne, finansowe i militarne”.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Farmer – przedsiębiorca Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *