Komisja Europejska próbuje odwieść Amazon od zakupu iRobota, amerykańskiej firmy z branży robotyki, producenta m.in. inteligentnych odkurzaczy – informuje hiszpańska agencja EFE. Unijne organy nadzoru antymonopolowego ostrzegają, że transakcja może ograniczyć na platformie sprzedażowej wolną konkurencję i sprzedaż podobnych urządzeń. Zakup marki ma kosztować firmę założoną przez Jeffa Bezosa 1,7 miliarda dolarów, czyli ponad półtora miliarda euro.
/123RF/PICSEL
Badanie przez Komisję Europejską planowanego przez Amazon przejęcia firmy iRobot, najbardziej znanej z produkcji inteligentnego odkurzacza Roomba, trwało ponad rok. Według Brukseli, przeprowadzając tę transakcję, Amazon może mieć możliwość utrudnienia konkurentom iRobot skutecznego rywalizowania na platformie zakupowej. UE uzasadniła, że rynek internetowy Amazon jest szczególnie ważny dla sprzedaży tych urządzeń w krajach unijnych – Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.
UE przestrzega Amazon przed złymi praktykami
W przesłanym Amazonowi oświadczeniu Bruksela wyraziła obawę, że największa na świecie platforma zakupowa może posłużyć się strategią wykluczania, taką jak mniejsza widoczność produktów innych producentów. To zaś – wyraża obawy Bruksela – „może ograniczyć konkurencję na rynku inteligentnych odkurzaczy, prowadząc do wyższych cen, niższej jakości i mniejszej innowacyjności dla konsumentów”. Komisja Europejska zwróciła też uwagę, że dzięki transakcji Amazon może mieć dostęp do danych konsumentów Roomby, co stanowiłoby „dodatkowe korzyści” dla platformy.
Reklama
Ruch należy teraz do firmy założonej przez Jeffa Bezosa. Po otrzymaniu pisemnego oświadczenia Komisji Europejskiej, w którym zgłoszono zastrzeżenia, amerykańska platforma zakupowa powinna zaproponować rozwiązania mające na celu rozwianie obaw Brukseli. Ma na to czas do 14 lutego. W tym dniu KE musi podjąć ostateczną decyzję w sprawie transakcji. Alexandra Miller, rzeczniczka Amazona, powiedziała ABC News, że firma z siedzibą w Seattle „współpracuje z Komisją i koncentruje się na odpowiadaniu na jej pytania”.
Giełda obawia się opinii Brukseli
Swoje obawy wobec stanowiska Unii wyraziła już giełda. Wiadomość o zastrzeżeniach Brukseli dotyczące przejęcia iRobot Corp. przez Amazon wzbudziła obawy inwestorów. Akcje spółki z siedzibą w Bedford w stanie Massachusetts spadły w poniedziałek o ponad 17 proc. Akacje Amazona spadły o niecały procent – informuje ABC News.
Do transakcji dojdzie, kiedy Amazon uzyska wszystkie zgody regulacyjne. Oprócz zielonego światła z Komisji Europejskiej, przejęcie iRobota nadal czeka w Stanach Zjednoczonych na ocenę przez Federalną Komisję Handlu (FTC).
ew
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL