Karol Nawrocki i Marek Jakubiak opowiadają się za polskim węglem, Rafał Trzaskowski mówi o gazie jako „paliwie przejściowym”, a Szymon Hołownia wzywa do opóźnienia wdrożenia systemu ETS2. Kandydaci w wyborach prezydenckich podzielili się swoimi perspektywami na temat zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tematy bezpieczeństwa i gospodarki były na pierwszym planie dyskusji podczas debaty poprzedzającej wybory prezydenckie, która została zorganizowana przez sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego i wyemitowana przez Telewizję Polsat, TVN i TVP.
/ Polsat News
Karol Nawrocki, Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Magdalena Biejat (Lewica), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Krzysztof Stanowski, Joanna Senyszyn i Maciej Maciak przyjęli zaproszenie sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego.
Kandydaci przedstawili swoje wizje bezpieczeństwa energetycznego Polski, między innymi. Rafał Trzaskowski zauważył, że rząd PiS doprowadził do tego, że Polska ma najdroższą energię elektryczną w Europie. Kandydat KO pochwalił działania obecnej koalicji, w tym uwolnienie środków z KPO na transformację sektora energetycznego. Wspomniał również, że podczas transformacji energetycznej gaz powinien być wykorzystywany tymczasowo, ale ostatecznie zmiany w sektorze energetycznym muszą skutkować niższymi cenami energii.
Reklama
– Nareszcie ruszyła energetyka jądrowa, mamy miliardy z KPO na modernizację sieci, na budowę magazynów energii, możemy wreszcie inwestować w odnawialne źródła energii, a to wszystko robiąc tymczasowo bazując na gazie – zadeklarował Trzaskowski.
Kandydaci na prezydenta dyskutują o węglu: „To polskie złoto”
Karol Nawrocki stanowczo bronił polskiego węgla. „ Polski węgiel powinien być wydobywany, a polscy naukowcy będą dążyć do tego, aby energetyka węglowa była jak najmniej emisyjna ” – stwierdził kandydat popierany przez PiS. Co ciekawe, Karol Nawrocki uważa, że odnawialne źródła energii (takie jak turbiny wiatrowe) powinny być wdrażane tylko tam, gdzie istnieje dla nich poparcie społeczne.
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Polsat News
Marek Jakubiak równie pasjonująco mówił o polskim węglu i górnictwie. „ Węgiel to polskie złoto, bo mamy go od 900 lat; węgiel może zapewnić nam niezależność” – stwierdził. Przyznał, że możemy uzupełnić go elektrowniami jądrowymi. „Powinniśmy wrócić do węgla i zignorować szaleństwo wiatraków. Farmy fotowoltaiczne to tylko kaprys” – argumentował Marek Jakubiak.
Czy opóźnienie ETS2 jest konieczne? Hołownia: „Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa”
Szymon Hołownia twierdził, że wdrożenie ETS2 powinno zostać odroczone. „Bezpieczeństwo Polski musi opierać się na polskiej energetyce jądrowej, polskich biogazowniach, słońcu i wietrze. Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa” – stwierdził kandydat reprezentujący Polskę 2050.
Z kolei Magdalena Biejat, kandydatka z Lewicy, skupia się na odnawialnych źródłach energii . „Podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego muszą być odnawialne źródła energii i energia jądrowa. W ciągu trzech lat konfliktu Unia Europejska wydała więcej na zakup paliw kopalnych z Rosji niż na wsparcie Ukrainy. Musimy uwolnić nasze wydatki na energię” – oświadczyła.
Maciej Maciak argumentował, że choć popiera energię odnawialną, … najtańszą energię (zasoby energetyczne) można obecnie znaleźć w Rosji.
Rosnące ceny energii. Senyszyn: Polacy nie mogą być zagrożeni
Krzysztof Stanowski utrzymał swój sarkastyczny ton, którego celem była krytyka pozostałych kandydatów. „Mogę zapewnić , że w co drugiej gminie będzie elektrownia jądrowa ” – zauważył, potępiając długotrwałe zaniedbania w sektorze energetycznym.
Joanna Senyszyn zwróciła uwagę na kwestię cen. – Oczywiście, potrzebujemy mieszanki źródeł energii. Nie możemy w tym momencie zrezygnować z węgla, energii jądrowej ani żadnej innej formy energii (…) Polacy nie mogą być narażeni na wygórowane ceny prądu, które sprawią, że będą żyć przy świecach – stwierdziła Joanna Senyszyn.