Rada Polityki Pieniężnej doszła do wniosku – stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian. Oznacza to kontynuację strategii stabilizacyjnej.
Rada Polityki Pieniężnej (MPC) utrzymuje swoje podejście stabilizacyjne. W oświadczeniu wydanym dzisiaj ogłoszono, że stopy procentowe NBP nie ulegną zmianie. W związku z tym podstawowa stopa referencyjna pozostaje na poziomie 5,75 procent. Stopa ta utrzymuje się od półtora roku.
Miliony Polaków czekały na tę decyzję Rady Polityki Pieniężnej
W dniach 1-2 kwietnia 2025 r. zebrała się Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Jej wynikiem jest decyzja, której oczekiwały miliony obywateli. MPC zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie. Jest to kontynuacja polityki stabilizacyjnej, którą prognozowali analitycy rynkowi.
Stopy procentowe NBP
Po dwudniowym posiedzeniu Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali roku,
- Roczna stopa lombardowa 6,25 proc.,
- stopa depozytowa 5,25 procent w skali roku,
- stopa redyskonta weksli 5,80 proc. w skali roku,
- stopa dyskontowa weksli w wysokości 5,85 procent rocznie.
Kiedy była ostatnia obniżka stóp procentowych NBP?
Ostatnią okazję, by Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe, było październik 2023 r., tuż przed wyborami parlamentarnymi. Od tego czasu główna stopa referencyjna pozostała na poziomie 5,75%. Dzisiejsza decyzja podtrzymuje trajektorię stabilizacji przyjętą przez MPC.
Czy istnieje możliwość obniżenia stóp procentowych NBP?
Trwają poważne dyskusje na temat potencjalnego terminu obniżek stóp procentowych; jednak – jak zauważyła dziś „Rzeczpospolita” – przed sesją kwietniową niektórzy analitycy nie odrzucili możliwości propozycji obniżki na pierwszym posiedzeniu, „testując” nastroje w Radzie Polityki Pieniężnej. „Jednocześnie niewielu przewiduje, że będziemy świadkami początkowej obniżki w pierwszej połowie roku, a prognozy wskazują najwcześniej na trzeci kwartał” – informuje dziennik.