Pożyczki pozostają drogie – MPC utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie. Analitycy podkreślają, że obniżki mogą nie nastąpić przed końcem roku.
Decyzja podjęta dziś przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) była oczekiwana przez wielu analityków.
– Stopy procentowe po raz kolejny pozostają bez zmian, co nie jest zaskoczeniem – komentuje w rozmowie z „Wprost” Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakt.
Analityk: „Do obniżek stóp procentowych może dojść najwcześniej w drugiej połowie roku”
Ekspert tłumaczy, że prezes Glapiński konsekwentnie wskazywał, iż jeśli można spodziewać się jakichkolwiek obniżek, to najwcześniej nastąpią one w drugiej połowie roku, ewentualnie jesienią, a potencjalnie najpóźniej w 2026 r.
– W związku z tym pożyczkobiorcy nie mieli dziś żadnych błędnych wyobrażeń. Jednak takie obniżki stóp procentowych są rzeczywiście przewidywane. Obecnie mamy jedne z najwyższych kosztów kredytów hipotecznych w Europie i pomimo obietnic dostosowań, WIBOR pozostaje kluczowym czynnikiem w kalkulacjach – stwierdza ekspert. Dodaje, że ten scenariusz oznacza, że wiele osób, szczególnie młodych, ma dziś trudności z zakupem domu.
– Moim zdaniem prace nad reformą sposobu naliczania odsetek od kredytów hipotecznych powinny rozpocząć się jak najszybciej – uważa Juszczyk.
Stopy procentowe NBP
Warto przypomnieć, że 2 kwietnia, po dwudniowej sesji, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych NBP na obecnych poziomach. Są one następujące:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali roku,
- Oprocentowanie kredytu lombardowego w wysokości 6,25 proc. w skali roku,
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali roku,
- stopa redyskonta weksli 5,80 proc. w skali roku,
- stopa dyskontowa weksli 5,85 procent w skali roku.
Kiedy była ostatnia obniżka stóp procentowych NBP?
Ostatnią okazją, kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, było październik 2023 r., tuż przed wyborami parlamentarnymi. Od tego czasu podstawowa stopa referencyjna pozostała na poziomie 5,75%. Kwietniowa decyzja Rady kontynuuje strategię stabilizacyjną przyjętą przez Radę Polityki Pieniężnej. Czy w tym roku będziemy świadkami obniżki stóp? Tylko czas pokaże.