Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn pozostanie niezmieniony – stwierdził prezes ZUS Zbigniew Derdziuk w wywiadzie dla Radia Zet, pytany o potencjalne zrównanie wieku emerytalnego. Temat ten nadal budzi podziały wśród Polaków.
Okresowo powraca debata na temat zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, co wiązałoby się z koniecznością podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet lub obniżenia go dla mężczyzn. Przypomnijmy, że obecny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W 2012 r. rząd Donalda Tuska zainicjował reformę emerytalną mającą na celu stopniowe wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego dla obu płci do 67 lat. Jednak reforma ta została wycofana pięć lat później przez administrację PiS.
Komentarze Prezesa ZUS w sprawie wyrównania wieku emerytalnego
W dzisiejszej audycji Radia Zet prezes ZUS Zbigniew Derdziuk poruszył temat zrównania wieku emerytalnego. – Nie będzie zmian w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn. Ludzie sami mogą wybrać, jak długo chcą pracować – stwierdził Derdziuk w programie „Gość Radia Zet”, podkreślając, że kobiety mają możliwość kontynuowania dłuższej pracy, jeśli tego chcą.
Niedawno podobne poglądy wyraziła w wywiadzie dla radia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. „Z pewnością nie należy podwyższać wieku emerytalnego. Powinny być zachęty, a nie przymus. Jestem za wdrożeniem polityki rynku pracy i polityki społecznej, która umożliwi jak największej liczbie osób dłuższą pracę, jeśli będą tego chciały. Nie powinno to być jednak nakazane prawem” – podkreśliła jako szefowa Ministerstwa Pracy.
Polskie perspektywy w zakresie wyrównywania wieku emerytalnego
Z sondażu przeprowadzonego przez Radio Zet wynika, że 48 proc. ankietowanych popiera zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, podczas gdy 52 proc. jest temu przeciwnych.
Badanie przeprowadzone rok wcześniej przez SW Research dla „Wprost” dało nieco inne wyniki. Poparcie dla zrównania wieku emerytalnego wyraziło 47% respondentów, podczas gdy 42,5% było przeciwnych temu rozwiązaniu. Jedna na dziesięć ankietowanych osób nie miała zdania na ten temat.
Badanie wykazało, że 57,4% mężczyzn opowiadało się za wyrównaniem wieku emerytalnego, podczas gdy 31,6% było temu przeciwnych. Natomiast wśród kobiet wyniki pokazały, że tylko 37,3% popierało wyrównanie, podczas gdy znaczące 52,2% było temu przeciwnych.