Restrukturyzacja – szybka droga do układu i obrony przed egzekucją długu

Restrukturyzacja - szybka droga do układu i obrony przed egzekucją długu

Foto: Adobe Stock

dgk

Tak wynika z raportu „Restrukturyzacje i upadłości w Polsce 2023”, sporządzonego przez kancelarię FILIPIAK BABICZ LEGAL we współpracy z CMT ADVISORY i dr Ulyaną Zarembą z WSIiZ w Rzeszowie.

W 2023 roku wszczęto łącznie 4193 restrukturyzacje. Tylko 290 z nich przeprowadzono w ramach trzech różniących się postępowań  sądowych: przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz postępowania sanacyjnego. Aż 3903 przypadków to pozasądowe postępowania restrukturyzacyjne o zatwierdzenie układu (PZU) wszczynane przez dłużnika we współpracy z nadzorcą układu. Tym ostatnim w raporcie poświęcono najwięcej uwagi.

Dlaczego postępowanie o zatwierdzenie układu jest tak popularne? Chodzi o stosunkowo niski koszt i krótki czas jego trwania. Dodatkowo daje możliwość skorzystania z moratorium egzekucyjnego oraz ochrony przed wypowiedzeniem kluczowych kontraktów gospodarczych restrukturyzowanego przedsiębiorcy — dłużnika.

W postępowaniu takim ważne jest ustalanie tzw. dnia układowego, istotnego dla wstrzymania egzekucji i czasu, jaki przedsiębiorca ma na przygotowania układu z wierzycielami. Dzień układowy ustalany jest niezwłocznie po podpisaniu umowy z doradcą restrukturyzacyjnym. On,  jako nadzorca układu, obwieszcza o jego skutkach i wówczas przedsiębiorca uzyskuje ochronę przed egzekucją na minimum cztery miesiące.

Z raportu wynika, że według stanu na początek 2024 r., układ przedsiębiorcy z wierzycielami został zatwierdzony przez sądy w 77 proc. rozpatrzonych wniosków. Pozostałe wnioski zostały prawomocnie zwrócone, oddalone bądź umorzone.

Od wpłynięcia wniosku o zatwierdzenie układu do sądu do wydania postanowienia o zatwierdzeniu układu mija średnio 86 dni. Najdłużej sąd zatwierdzał układ przez 277 dni, a najkrócej w trzy dni. W niektórych sądach rejonowych w większych miastach, np. Łodzi, Wrocławiu czy Warszawie, na zatwierdzenie układu czeka się średnio powyżej 100 dni, a np. w Kaliszu, Bielsku-Białej i Wałbrzychu średnio poniżej 50 dni.

Zdaniem Patryka Filipiaka, doradcy restrukturyzacyjnego, adwokata, wspólnika w FILIPIAK BABICZ LEGAL, niepokojącym zjawiskiem jest nadużywanie postępowania o zatwierdzanie układu.

– Łatwość uruchomienia ochrony przedsiębiorcy (dłużnika) przed egzekucją skutkowała tym, że popularną usługą stała się nie tyle kompleksowa pomoc doradcza ukierunkowana na trwałą naprawę przedsiębiorstwa, lecz udzielenie czasowego zawieszenia egzekucji — twierdzi Patryk Filipiak.

Czytaj więcej

Przybywa firm korzystających z ratunkowych postępowań

ABC Firmy Przybywa firm korzystających z ratunkowych postępowań

Mimo że restrukturyzacji jest coraz więcej, to sądy nie nadążają z szybkim wydawaniem postanowień.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *