W kwietniu inflacja konsumencka wyniosła 4,2 proc., co oznacza spadek z 4,9 proc. w marcu, według Głównego Urzędu Statystycznego. Ta liczba przewyższyła przewidywania ekonomistów.
Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę wstępne dane o inflacji konsumenckiej za kwiecień, która wyniosła 4,2%. Dla porównania, odczyty za marzec i dwa poprzednie miesiące wyniosły 4,9%. – Według szybkiego szacunku na kwiecień 2025 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (wskaźnik cen 104,2) i wzrosły o 0,4% w porównaniu z marcem 2025 r. (wskaźnik cen 100,4), podał GUS.
Inflacja w kwietniu: wyniki przekraczają oczekiwania
Dane opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny są korzystniejsze, niż przewidywali ekonomiści (konsensus rynkowy wynosił 4,3%).
Dane GUS ujawniają, że ceny w kategorii „nośniki energii” wzrosły o 13% w porównaniu do kwietnia 2024 r., podczas gdy w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” nastąpił wzrost o 5,3%. Natomiast ceny w sektorze „paliwa do transportu prywatnego” spadły znacząco, o 8,3%. Warto zauważyć, że w marcu największe wzrosty odnotowano w kategorii „mieszkanie lub użytkowanie domowe i nośniki energii”, która wzrosła o 10,9% w porównaniu do marca poprzedniego roku.
Minister finansów Andrzej Domański skomentował w mediach społecznościowych wstępne dane za kwiecień. – Inflacja w kwietniu spadła do 4,2 proc. z 4,9 proc. w marcu i była po raz kolejny niższa, niż przewidywali analitycy – napisał szef Ministerstwa Finansów na platformie X.
Ostateczna prognoza inflacji konsumenckiej za kwiecień ma zostać opublikowana w połowie maja.
Tymczasem we wtorek rząd zatwierdził raport dotyczący wykonania budżetu i planu strukturalnego. Wskazuje on, że inflacja konsumencka ma osiągnąć w tym roku 4,5%, co stanowi wzrost w porównaniu do ubiegłorocznej stopy (3,6% w 2024 r.). Wzrost cen energii, w szczególności cen gazu dla gospodarstw domowych, które wzrosły o 6% od 1 stycznia 2025 r., przyczyni się do utrzymania inflacji powyżej celu NBP wynoszącego 2,5%.