Ministerstwo Cyfryzacji zaproponuje wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. – przewidują założenia do projektu nowelizacji o doręczeniach elektronicznych, które zostały opublikowane w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (GETTY, NurPhoto)
„W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia e-Doręczeń w podmiotach publicznych proponuje się wprowadzenie się okresu przejściowego do 31 grudnia 2025 r., w którym będą one mogły stopniowo dostosowywać się do nowego sposobu prowadzenia korespondencji, tj., dostosować organizacyjnie urzędy, wprowadzić systemy elektronicznego obiegu dokumentów (systemy klasy EZD) oraz poznać nowe rozwiązanie, jakim są e-Doręczenia” – podano w założeniach.
e-Doręczenia później
Wyjaśniono, że do końca 2025 roku zostanie zapewniona równoważność doręczenia za pośrednictwem operatora pocztowego, ePUAP oraz innych systemów z e-Doręczeniami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Zbudowali największą prywatna linię lotniczą w Polsce. Marcin Kubrak w Biznes Klasie.
„Przy czym wprowadzane rozwiązania będą promować doręczanie korespondencji z wykorzystaniem e-Doręczeń” – podkreślono.
Pierwotnie system e-Doręczeń miał zacząć obowiązywać od końca 2023 roku, jednak kilka dni przed wejściem w życie termin został przesunięty przez ministra cyfryzacji na 1 października 2024 roku, a w połowie lipca tego roku został on przesunięty na 1 stycznia 2025 r.
Zobacz także:
Poczta Polska zaciera ręce. Sporo zarobi na tym monopolu
Jak na początku lipca informował resort cyfryzacji, przesunięcie terminu na 1 stycznia przyszłego roku obowiązkowych e-Doręczeń jest niezbędne, aby przeprowadzić nowelizację ustawy o doręczeniach. Pozwoli ona wprowadzić okres przejściowy.