Ministerstwo Cyfryzacji chce, by rozporządzenie wprowadzające standard ładowania USB-C dla elektroniki weszło w życie 28 grudnia 2024 roku – z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026 roku – wynika z projektu resortu.
/Jean-Marc Barrere /AFP
Projekt rozporządzenia dotyczy: doręcznych telefonów komórkowych, tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek nagłownych, zestawów słuchawkowych, doręcznych konsol do gier wideo, przenośnych głośników, czytników książek elektronicznych, klawiatur, myszy, przenośnych systemów nawigacyjnych, słuchawek dousznych oraz laptopów.
Jednolita ładowarka w Unii Europejskiej
„Konieczność uregulowania ładowania urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C wynika z utrzymywania się głębokiej fragmentaryzacji rynku interfejsów ładowania i protokołów komunikacyjnych w zakresie ładowania dla telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń radiowych na terenie państw członkowskich UE, która skutkuje znacznym wzrostem ilości elektroodpadów, a także brakiem wygody konsumentów” – napisano w projekcie rozporządzenia.
Reklama
Co to oznacza w praktyce? Konsumenci w Europie zyskają tzw. uniwersalną ładowarkę. Będą oni mogli ładować swoje urządzenia – niezależnie od ich marki – dowolną ładowarką USB-C.
„Efektem przyjętego projektu będzie zmniejszenie obciążeń ekonomicznych związanych z kosztem nabycia ładowarki osobno do każdego urządzenia objętego regulacją. W konsekwencji zostanie także zmniejszona ilość tzw. elektrośmieci, ponieważ jedna ładowarka będzie mogła pełnić swoją funkcję bez powiązania z cyklem życia urządzenia, które ładuje” – napisano w ocenie skutków regulacji.
Dyrektywa „jednolitego ładowania”. Producenci muszą się dostosować
Rozporządzenie ma na celu implementację dyrektywy PE i Rady UE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych (zwanej też potocznie dyrektywą „jednolitego ładowania”). Głównym celem dyrektywy jest zapewnienie właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez wprowadzenie przepisów umożliwiających stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń.
USB-C to uniwersalne złącze, które już teraz jest powszechnie używane w wielu urządzeniach elektronicznych. Do nowych standardów będą musieli dostosować się giganci na rynku elektroniki użytkowej – dotyczyć to będzie chociażby firmy Apple, która w swoich telefonach stosuje własne wejście lightning, ale w odpowiedzi na unijne regulacje już jesienią ubiegłego roku zaprezentowała iPhone’y z serii 15 i 15 Pro wyposażone w port USB-C.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News