Emerytura dla Ukraińców to jedno z rozwiązań legislacyjnych, które zostało wprowadzone ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę. Uzyskanie świadczenia nie jest dziełem przypadku. Wnioskujący musi spełnić szereg warunków, które zakwalifikują go do otrzymania emerytury.
/CanvaPro /INTERIA.PL
Emeryturę dla Ukraińców mogą otrzymać przybyli do Polski imigranci z Ukrainy, dzięki zabezpieczeniu społecznemu z dnia 18 maja 2012 roku, które jest umową między krajami. Przepis wszedł w życie za to w 2014 roku i od tamtej pory tamtejszy odpowiednik ZUS wypłaca świadczenia dla obcokrajowców.
Zasady przyznawania emerytury dla Ukraińców
Emerytura dla Ukraińców zostanie przyznana obywatelom Ukrainy, którzy pracowali w Polsce. Pozostałe warunki do spełnienia, pozostają takie same, jak w przypadku przyznawania świadczenia dla obywateli Polski.
W pierwszej kolejności obywatel Ukrainy starający się o emeryturę w Polsce musi mieć osiągnięty odpowiedni wiek. Dla kobiet jest to skończone 60 lat, natomiast dla mężczyzn 65 lat. Kolejnym warunkiem jest opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne lub emerytalne i rentowe.
Reklama
Długość okresu ubezpieczenia nie ma znaczenia. Emerytura dla obywatela Ukrainy może zostać przyznana już po 1 dniu pracy i ubezpieczenia społecznego lub emerytalnego i rentowego.
Sprawa ma się inaczej w przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku. Obywatele Ukrainy, którzy przyszli na świat przed tą datą, muszą posiadać określony okres ubezpieczenia. Dla kobiet wynosi on 20 lat, dla mężczyzn 25 lat. Jeżeli Ukrainiec nie posiada wystarczającego okresu, doliczone zostaną mu te z Ukrainy. Nie mogą one jednak pokrywać się z okresami ubezpieczenia w Polsce. Gdy to nie wystarczy, dolicza się okresy ubezpieczeń z państw takich jak: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Hiszpania, Portugalia czy Słowacja.
Jeśli okres ubezpieczenia nadal będzie krótszy niż wymagany, wnioskujący powinien przedstawić swój staż. Emerytura zostanie przyznana, jeżeli staż będzie wynosić co najmniej 15 lat (dla kobiet) lub 20 lat (dla mężczyzn).
Ostatnim warunkiem, żeby Ukrainiec mógł otrzymać emeryturę, jest zakończenie stosunku pracy. Umowy muszą zostać rozwiązane ze wszystkimi pracodawcami. W przeciwnym wypadku, prawo do świadczenia zostanie zawieszone. Za to ponowne podjęcie zatrudnienia po przyznaniu emerytury przez ZUS jest w pełni legalne.
Ile emerytury dla Ukraińców?
Wysokość emerytury wypłacanej Ukraińcom będzie się różnić, w zależności od tego, ile wnioskujący przepracował i przez jaki czas podlegał ubezpieczeniom. Świadczenie emerytalne może być wypłacane już po jednym dniu pracy, jednak będzie ono wynosić wówczas kilka-kilkanaście groszy.
Jeśli obywatel Ukrainy chce otrzymać emeryturę o minimalnej wysokości, jego staż pracy musi wynosić kolejno 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn, czyli tyle samo, ile dla obywateli Polski. Gdy okres ten będzie niższy od wymaganego, wypłacane świadczenie będzie odpowiednio zmniejszane. Obecnie minimalna emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł „na rękę”.
Warto wiedzieć, że obywatel Ukrainy może jednocześnie otrzymywać emeryturę z Polski i Ukrainy. Świadczenie przekazywane przez ukraińską instytucję ubezpieczeniową nie jest równoznaczne z zawieszeniem prawa do emerytury od ZUS. Jej wysokość nie ma też wpływu na wysokość emerytury z Polski.
Wcześniejsza emerytura dla Ukraińców
Określona grupa Ukraińców może liczyć też na przyznanie wcześniejszej emerytury. Taka możliwość dotyczy osób urodzonych między 31 grudnia 1948 roku, a 1 stycznia 1969 roku. Warunkiem jest także praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Tacy obywatele Ukrainy mogą wnioskować o przejście na emeryturę na 5 lat przed osiągnięciem właściwego wieku emerytalnego. Najczęściej taki przywilej obowiązuje górników, hutników, budowniczych, osoby pracujące w przemyśle, administracji celnej, oświacie lub wojsku.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Szczerze o pieniądzach