Sondaż: Adopcja dzieci przez związki partnerskie? Znamy zdanie Polaków

„Czy po zalegalizowaniu związków partnerskich w Polsce powinny mieć one prawo do adoptowania dzieci?” – takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Sondaż: Adopcja dzieci przez związki partnerskie? Znamy zdanie Polaków - INFBusiness

Niemal połowa Polaków sprzeciwia się prawu do adopcji dzieci przez związki partnerskie

Foto: Adobe Stock

Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako projektem rządowym, chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje” – napisał kilka dni temu Donald Tusk. W pierwszym z tych głosowań, które odbyło się w piątek, niemal cała KO poparła depenalizację aborcji (w głosowaniu nie brało udziału trzech posłów KO), ale wobec sprzeciwu większości klubu koalicyjnego PSL projekt został odrzucony trzema głosami.

Kiedy rząd chce przyjąć ustawę o związkach partnerskich?

Projekt o depenalizacji aborcji był projektem poselskim (zgłosił go klub Nowej Lewicy). W odróżnieniu od niego projekt ustawy o związkach partnerskich jest projektem rządowym.

Projekt ustawy o związkach partnerskich ma być przyjęty po wakacjach. Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i ustawy wprowadzającej te przepisy został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Wprowadzenie w Polsce związków partnerskich ma umożliwić regulację prawną sytuacji osób, które są w trwałych związkach nie mających statusu związków małżeńskich — w tym związkach jednopłciowych.

W niedawnym sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” 51,7 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie na pytanie, czy „ustawa o związkach partnerskich powinna dawać możliwość tzw. przysposobienia wewnętrznego, czyli uregulowania sytuacji dzieci, które wychowują się w związkach osób tej samej płci – poprzez ustanowienie obydwu osób jako opiekunów lub opiekunek prawnych dziecka”. Aż 84 proc. ankietowanych, którzy zdecydowanie zgadzają się na takie rozwiązanie (53 proc.) lub raczej się zgadzają (31 proc.), to wyborcy koalicji rządzącej skupiającej Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę.

Sondaż: 57 proc. mężczyzn przeciw adopcji dzieci przez związki partnerskie

W sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy związki partnerskie w Polsce powinny mieć prawo do adopcji dzieci, co jest rozwiązaniem dalej idącym niż danie im prawa do przysposobienia wewnętrznego, ponieważ umożliwiałoby, by osoby przebywające w związkach partnerskich mogły starać się o opiekę nad dziećmi niespokrewnionymi z żadną z osób tworzących związek.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z opisem.

rp.pl/Weronika Porębska

Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 32,3 proc. badanych.

Przeciw było 49,3 proc.

Zdania w tej kwestii nie miało 18,4 proc. respondentów.

– Negatywną opinię częściej wyrażają mężczyźni (57%) niż kobiety (42%). Z uwagi na wiek prawu do adopcji przez osoby w związkach partnerskich sprzeciwiają się najczęściej respondenci między 35 a 49 rokiem życia (53%). Biorąc pod uwagę poziom edukacji odsetek przeciwników jest najwyższy wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (61%). Przyznania prawa do adopcji przez osoby będące w związkach partnerskich nie popiera ponad połowa respondentów (54%), których dochody mieszczą się w granicach 3001 – 5000 zł netto i 6 na 10 badanych z miast liczących maksymalnie 20 tys. mieszkańców — komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 9.07-10.07.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *