W tym tygodniu ponownie obfitość w wykresach tygodnia. Poza danymi dotyczącymi inflacji i zadłużenia Polski zapoznamy się z czeskimi stopami procentowymi. Przyjrzymy się też wydatkom cudzoziemców w Polsce i naszej własnej sprzedaży detalicznej. A na koniec zobaczymy, co się przydarzyło na Wall Street i czemu kosztowało to Interactive Brokers blisko 50 mln dolarów.
1. Inflacja w Polsce już nie straszy
Według danych GUS roczna inflacja w czerwcu 2024 r. nieznacznie przekroczyła cel Narodowego Banku Polskiego. Okazuje się, że Polacy nie boją się już tak inflacji jak jeszcze rok temu. W drugiej połowie roku strach jednak może powrócić.
2. Ekonomiści ostrzegają. Kierunek większe zadłużenie Polski i wielki powrót luki VAT
Jeżeli nie podejmiemy działań naprawczych, w ciągu dekady Polska znajdzie się w gronie 10 najbardziej zadłużonych państw Unii Europejskiej, a deficyt budżetowy może przekroczyć 80% PKB, co doprowadzi do efektu śniegowej kuli – ostrzegają autorzy raportu “Zagrożenia nadmiernego długu publicznego”.
3. Hipoteki nie chcą tanieć. Przed wakacjami drożej w stałym i zmiennym oprocentowaniu
Pierwsze półrocze na rynku kredytów hipotecznych upłynęło pod znakiem doraźnego „majstrowania” przez banki w cennikach. W efekcie stawki falowały w dość wąskim przedziale, a spadki stawek okazały się chwilowym dołkiem.
4. Raty frankowców nadal wysokie, ulga przyjdzie z opóźnieniem
Dwie obniżki stóp procentowych, a spadku rat nie widać – frankowicze spłacający swoje zobowiązania w pierwotnej formule mogą mieć powody do narzekania. Na horyzoncie widać jednak szansę na poprawę. Przynajmniej jeden czynnik będzie działał na korzyść kredytobiorców.
5. Lokaty kwartalne w dół, długoterminowe w górę. DepoTracker Bankier.pl
Drugi kwartał 2024 r. przyniósł zarówno spadki, jak i wzrosty na najlepszych lokatach terminowych. Po raz kolejny zawodzą swoich zwolenników lokaty na 3 miesiące, z kolei oferty długoterminowe powoli pną się w górę. W ich przypadku średnia dla topowej piątki na 100 tys. zł wzrosła od lutego o blisko 0,40 pp.
6. W Czechach zaskoczenie. Ulga dla kredytobiorców przez niższe stopy
Czeski Bank Narodowy zdecydował się na kolejną wyraźną obniżkę stóp procentowych w obliczu szybkiego spadku inflacji. Rynek został znów zaskoczony, a czeskie stopy są wyraźnie najniższe w regionie.
7. Cudzoziemcy wydali w Polsce miliardy złotych. My nie pozostajemy dłużni
W I kwartale 2024 r. cudzoziemcy na zakupy towarów i usług w Polsce wydali 9,5 mld zł – podał GUS. Było to odpowiednio o 6,7% więcej niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku, natomiast w stosunku do poprzedniego kwartału wydatki te były mniejsze o 5,9%.
8. Transport morski znów straszy ceną. Ponad 400 proc. więcej za wysyłkę do Europy
Pojemność kontenerowców na morzach i ocenach może w tym roku przekroczyć rekord, mimo to stawki za transport morski rosną w zawrotnym tempie. Najwięcej podrożały ceny frachtu z największego portu na świecie w Chinach do największego portu w Europie.
9. Sprzedaż ubrań, RTV, mebli wciąż kuleje. Wydajemy więcej na samochody
Sprzedaż detaliczna rośnie, ale o trudno mówić o tym, żeby polski konsument szastał pieniędzmi na lewo i prawo. Wyższe pensje pozwalają na zwiększenie wydatków, co odbija się przede wszystkim na samochodach. Wciąż słabo idzie w branży odzieżowej czy zajmującej się meblami i sprzętami RTV i AGD.
10. Volkswagen chwyta się brzytwy? Akcje Rivian odbiją od dna, niemieckiego producenta niekoniecznie
Niemiecki gigant motoryzacyjny ogłosił partnerstwo i znaczne inwestycje w amerykańską spółkę produkującą elektryczne samochody. Wobec kłopotów z przebiciem się na rynku elektryków Volkswagen wydaje się wybierać najłatwiejszą drogę, kupując gotową technologię. Na razie cieszą się akcjonariusze Riviana, którego dotyczy transakcja.
11. Rynek nieruchomości w Polsce wrzuca niższy bieg? Wysokie ceny mieszkań nie pomagają
Liczba mieszkań oddawanych do użytku spada – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za okres styczeń-maj 2024. Jednocześnie w niektórych polskich miastach oferty sprzedaży zbliżają się do rekordowych poziomów – zauważają ekonomiści ING.
12. Francja kontra Polska bez gospodarczych szans. To nadmiernie zadłużony „socjalistyczny raj”
Gdyby na boisku grały tylko parametry makroekonomiczne, to wicemistrzowie świata nie mieliby z Polska większych szans. Francja to nadmiernie zadłużony „socjalistyczny raj”, który z każdą dekadę osuwa się coraz niżej w rankingu gospodarczych potęg.
13. Chcieli kupić najtaniej, kupili najdrożej. Giełda z usterką, klienci z kłopotem, broker ze stratą
Wielka promocja na akcjach spółki Warrena Buffetta sięgająca nawet 99,9% ma swoje dalsze konsekwencje. Jeden z amerykańskich brokerów, którego klienci chcieli za wszelką cenę kupić akcje wehikułu inwestycyjnego miliardera, wziął na siebie pokrycie transakcji, które jednak zostały zrealizowane po najwyższej cenie w historii. Interactive Brokers ogłosił, że kosztowało go to blisko 50 mln dolarów.